23 lipca 2019 r. premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem ogłosili na konferencji prasowej nowy program dofinansowania pod nazwą „Mój Prąd”.

Program został zaplanowany na lata 2019–2024 lub do wyczerpania funduszy, jako uzupełnienie programu „Czyste powietrze”. Pierwszy nabór do programu Mój Prąd został
ogłoszony 30 sierpnia 2019 roku, więc niedawno obchodził swoje pierwsze urodziny! Jakie są efekty programu o roku funkcjonowania?

Efekty funkcjonowania programu Mój Prąd

Od 30.08.2019r. do 30.08.2020r., czyli przez 366 dni trwania programu Polacy złożyli w sumie 131420 wniosków, co przekłada się na 359 wniosków składanych każdego dnia i 10951 wniosków składanych każdego miesiąca. Łączna kwota dotacji, które zostaną wypłacone z tytułu złożonych wniosków wynosi 651 mln zł. Budżet programu wynosi 1 miliard zł, więc zostało go już niespełna 35%.

Źródło: Michał Kurtyka – minister klimatu – twitter

Do tej pory wypłacono 68 tysięcy dotacji na łączną kwotę 339 mln zł. Oznacza to, że 52% Polaków, którzy złożyli wniosek o dotację już ją otrzymało. Pozostała część wnioskodawców czeka na rozpatrzenie wniosku.

Moc dodana do systemu

Wnioski do Programu Mój Prąd można składać dopiero po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki programowi, udział OZE na rynku energii zwiększył się aż o 730 MW. To oznacza, że udział programu stanowi 32% energetyki prosumenckiej.

Średnia moc instalacji wynosi 5,6 kW.

Efekt ekologiczny

Dzięki powstałym instalacjom PV możliwe jest uniknięcie aż 584 055 504 kg dwutlenku węgla w ciągu roku!

Czy program będzie kontynuowany?

Jak Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na pytanie GLOBEnergii podczas konferencji prasowej na farmie wiatrowej Jarocin-Koźmin – Program Mój Prąd będzie kontynuowany i prawdopodobnie zostanie rozszerzony o rozwiązania systemowe – m. in z pompami ciepła!

Mamy nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa pozwoli nam także wygospodarować środki na kontynuację programu, co więcej, chcielibyśmy go wzmocnić, bo wiemy, że pompa ciepła jest najczęściej następnym krokiem dla każdego kto ma na dachu instalację fotowoltaiczną – odpowiedziała na pytanie redakcji Jadwiga Emilewicz

Oprócz tego w „Moim Prądzie” ma pojawić się opcja dodatkowego wsparcia na zakup przydomowych ładowarek do samochodów elektrycznych. W tym celu przygotowywany jest “Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji”.

II nabór do programu Mój Prąd został uruchomiony 13 stycznia 2020 roku i jest zaplanowany do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania alokacji środków, przy czym zostało około 35% budżetu. Jeżeli budżet nie zostanie wykorzystany, zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków.

Mamy nadzieję, że program faktycznie będzie kontynuowany i przez najbliższe kilka lat będzie dalej stanowił wsparcie dla rozwoju energetyki prosumenckiej!

 

Redakcja GLOBEnergia