Jeszcze niedawno pisaliśmy, że dodatkowy budżet w wysokości 100 milionów złotych został dołożony w oparciu o średnią liczbę wniosków składanych do programu. Okazuje się, że zaangażowanie Polaków zaskoczyło NFOŚiGW, bo budżet już się wyczerpał. Podczas gdy w ostatnich tygodniach do NFOŚiGW składanych było ponad 1 000 wniosków dziennie, w ostatnich dniach tempo składania wniosków zdecydowanie przyspieszyło. Dziennie składano ich nawet 2 000.

Budżet wyczerpany!

Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu już się wyczerpał. To oznacza, że wsparcie trafi do 220 tysięcy prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV. Jak podaje NFOŚiGW, z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz zamykają nabór wniosków 7 grudnia.

Wnioski będzie można składać przez formularz zgłoszeniowy na stronie gov.pl do 6 grudnia bieżącego roku włącznie.

Mimo wyczerpania budżetu, na rozpatrzenie złożonych wniosków, NFOŚiGW będzie potrzebował jeszcze dużo czasu.

Przy tej liczbie złożonych wniosków zakładam, że ich ocena i wypłata dotacji potrwa do połowy 2021 r. – powiedział Paweł Mirowski Wiceprezes NFOŚiGW.

Mirowski mówi też, że jeśli zarejestrowane wnioski przekroczą zakładane 1,1 mld zł, to Fundusz postara się wypracować takie rozwiązanie, które uwzględni oczekiwania i potrzeby naszych potencjalnych beneficjentów.

Wiadomość o zakończeniu naboru do programu “Mój prąd” ma swoje złe strony ale i ma też te dobre. Rzeczywiście szkoda, przy tak wielkim zainteresowaniu, że środków nie wystarczyło dla wszystkich. Cieszy jednak zapowiedź kontynuacji programu na rok 2021, chociaż na szczegóły musimy poczekać. Najważniejsze jest to, że zamyka to pewną niepewność rynkową oraz ucina wątpliwej jakości oferty firm fotowoltaicznych oferujących “gwarantowaną dotację” – komentuje Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia.

“Gwarantowana dotacja” często pojawiała się w ofertach na instalację fotowoltaiczną i zachęcała do inwestycji, mimo że komunikaty od NFOŚiGW jak i raporty liczbowe o programie Mój Prąd pokazywały jasno, że budżet programu może wyczerpać się wcześniej.

Rzetelne firmy informowały klientów o procedurze składania wniosków, gdzie po instalacji należy poczekać na wymianę licznika, a przede wszystkim uzyskać zaświadczenie o przyłączeniu mikroinstalacji. To trwa kilka tygodni i jest niezależne od firmy instalacyjnej – jednocześnie jest niezbędne do złożenia wniosku. Trudno było klienta zapewniać w listopadzie, że zdąży z wnioskiem. Obecnie co jest pewne, to ulga termomodernizacyjna, gdzie od postawy opodatkowania możemy odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej – dodaje Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia.

Nowy nabór już w pierwszej połowie 2021 roku!

NFOŚiGW razem z resortem klimatu i środowiska pracuje nad nową odsłoną programu Mój Prąd. Nowa edycja ma zostać rozszerzona o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych, a według wcześniejszych zapowiedzi również o pompy ciepła!

Warto dodać, że według zapowiedzi NFOŚiGW, osoby, którym nie uda się otrzymać dofinansowania w II naborze, będą mogły złożyć wniosek ponownie w III naborze, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2021 roku!

Redakcja GLOBEnergia