Od 31 marca wnioski w programie Mój Prąd mogą być składane wyłącznie przez kanał elektroniczny gov.pl. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć proces składania i rozpatrywania wniosków.

Do wniosków składanych drogą elektroniczną, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy. Przy składaniu wniosku, należy przygotować login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub podpis kwalifikowany, ewentualnie e-dowód oraz oczywiście komplet wymaganych dokumentów.
Po tej informacji, pojawiło się wiele zapytań i komentarzy od czytelników, że ten ruch ze strony NFOŚiGW jest kłopotliwy dla osób, które nie posiadają profilu zaufanego. Jak udało się potwierdzić w Funduszu, papierowe wnioski nadal funkcjonują, ale nie można ich składać indywidualnie.

Nie masz profilu zaufanego? Pomoże instalator!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził dla redakcji GLOBEnergia, że istnieje jeszcze jedna forma składania wniosków za pomocą wniosków papierowych.
Jeśli ktoś jednak chciałby dalej składać wniosek w wersji papierowej, to najlepszym rozwiązaniem jest złożenie go za pośrednictwem agregatorów, czyli instalatorów PV, z którymi NFOŚiGW ma podpisaną umowę o współpracy.

Obecnie na liście są 72 firmy, które mogą za klientów składać wnioski na papierze.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie mojprad.gov.pl w zakładce „O programie”.

Profil zaufany – preferowany!

Z doświadczeń NFOŚiGW z I naboru wniosków do programu wynika, że wnioski papierowe były nieczytelnie wypełnione albo nie zawierały wszystkich niezbędnych załączników, co powoduje konieczność żmudnego ich wyjaśniania bądź uzupełniania.
Fundusz wyjaśnia więc, że zdecydowano się na formę elektroniczną, ponieważ liczba Polaków korzystających z profilu zaufanego przekroczyła 5 milionów.

– Jeszcze 4 lata temu jedynie ok. 400.000 osób korzystało z tego rozwiązania, a teraz tylko w ubiegłym roku przybyło ponad 2 miliony użytkowników. Świadczy to o tym, że profil zaufany stał się narzędziem powszechnym. – odpowiada NFOŚiGW.

Profil zaufany dostępny dla każdego!

Profil zaufany łatwo może założyć sobie praktycznie każdy posiadacz elektronicznego konta bankowego. Daje on możliwość korzystania z wielu innych usług administracji publicznej online na wielu portalach urzędowych i to bez wychodzenia z domu.

Założenie profilu zaufanego nie jest trudne.
Zainteresowanym polecamy korzystać z poradnika na rządowej stronie gov.pl np. pod linkiem: www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany .

Redakcja GLOBEnergia