Jako firma wykonawcza chcemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami, problemami, z którymi się borykamy i zapytaniami, z którymi mierzymy się na co dzień w pracy przy realizacji mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Problem z nazwiskiem

Jeden z naszych klientów z okolic Krakowa rozważał montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu, jednak martwił się, czy spełnia warunki dofinansowania w ramach programu ze względu na fakt, iż umowa kompleksowa została podpisana przez niego, natomiast budynek który zamieszkiwał przepisał na swoją córkę, noszącą nazwisko męża. Czy otrzymał dofinansowanie? Tak, ponieważ kluczowym w tej sytuacji faktem jest numer budynku, który wspólnie zamieszkiwali.

Dwa budynki – korzyść czy problem?

Przenieśmy się do aglomeracji śląskiej. Tam klientka, posiadająca dwa budynki mieszkalne (zamieszkane), poprosiła nas o pomoc w wyborze jednego z nich, by zainstalować na nim moduły fotowoltaiczne. Zastanawiała się, czy jeśli zainwestuje w instalację na dwóch budynkach, to otrzyma dofinansowanie. Odpowiedź również jest pozytywna – posiadanie więcej niż jednego budynku mieszkalnego nie jest kłopotem.

Inwestor w takiej sytuacji może uzyskać nawet po 5 000 zł na budynek. Związane jest to z faktem, że dofinansowanie udzielane jest na konkretną instalację podłączoną do licznika dwukierunkowego w danym Punkcie Poboru Energii.

Czasem mówimy „NIE”

Opisane powyżej przypadki należą do tych pozytywnych i z dobrym zakończeniem. Nie zawsze jednak możemy powiedzieć „TAK”. Często w trakcie kontaktu telefonicznego z klientem spotykamy się z zapytaniem o to, czy jeśli klient już posiada instalację fotowoltaiczną i zdecyduje się ją rozbudować, otrzyma dofinansowanie. Niestety nie. Często zapytanie dotyczy łączenia dotacji. „W mojej gminie działa program, który oferuje dofinansowanie w wysokości 60% kosztów instalacji. Czy korzystając z gminnego programu, otrzymam dodatkowe 5 000 zł z Mojego Prądu?” – pytają nagminnie potencjalni inwestorzy. Tu również nasza odpowiedź brzmi – NIE. Posługujemy się tutaj chociażby regulaminem, w którym jasno jest napisane, że: „dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, w tym programu „Czyste Powietrze”. Jeżeli wnioskodawca zamierza ubiegać się o wsparcie, instalacja fotowoltaiczna zgłoszona do programu „Mój Prąd” musi zostać wyłączona z zakresu programu „Czyste Powietrze”.

Nowe zmiany – dobre zmiany!

Jako firma aktywnie uczestnicząca w rynku fotowoltaicznym, z zadowoleniem patrzymy na kilka istotnych zmian, związanych z programem „Mój Prąd” jak i ogólnie polską branżą fotowoltaiczną.
Po pierwsze, Prezydent RP zatwierdził ustawę, która ujednolica podatek VAT na 8% dla montażu modułów fotowoltaicznych, zarówno na dachu jak i gruncie.

Kolejną sprawą są zmiany warunków dotacji z programu „Mój Prąd” dla osób fizycznych wykonujących samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej przy własnym budynku mieszkalnym. Mogą one otrzymać do 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, czyli aż do 5 000 zł, pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji. Kosztami kwalifikowanymi byłyby w takim przypadku zakup, odbiór i uruchomienie instalacji. Pierwszy nabór skończył się 20 grudnia, a od 13 stycznia trwa drugi nabór.

Czy warto starać się o dotację z programu “Mój Prąd”? Naszym zdaniem, tak. Procedura składania wniosków została bardzo uproszczona, tak aby nie odstraszać potencjalnych inwestorów, a od końca października wnioski można składać również online. Oprócz tego, program cechuje łatwy dostęp do informacji i wymogów prawnych na jego temat. Więcej informacji można znaleźć na stronie mojprad.gov.pl lub u doradców technicznych w naszej firmie.

Solgen

Twój Prąd ze Słońca