Budżet programu Mój Prąd ustalony na poziomie 1 mld złotych, przyczynił się do powstania około 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Ustalona na początku pula środków wyczerpała się już 6 listopada, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dołożył dodatkowe 100 milionów, dzięki którym szacowano, że dofinansowanych zostanie jeszcze 20 tysięcy mikroinstalacji PV. Pomimo, że nabór wniosków powinien zakończyć się 18 grudnia, okazało się, że zaangażowanie Polaków zaskoczyło NFOŚiGW, bo budżet wyczerpał już na początku grudnia. Podczas gdy w ostatnich tygodniach do NFOŚiGW składanych było ponad 1 000 wniosków dziennie, w ostatnich dniach tempo składania wniosków zdecydowanie przyspieszyło. Pytamy więc rzecznika prasowej NFOŚiGW o podsumowanie i pierwsze statystyki po zakończonym na początku tego tygodnia naborze.

Ile wniosków złożono łącznie w programie Mój Prąd?

NFOŚiGW podaje dla GLOBEnergia.pl, że łącznie w systemie na dzień 8 grudnia zarejestrowano ok. 258 tysięcy wniosków, choć ta liczba nie jest ostateczna.

Nie mamy jeszcze podsumowania dla całego „Mojego Prądu”, gdyż poza wnioskami elektronicznymi, osobno rejestrujemy w systemie te, które otrzymujemy od agregatorów, a to z uwagi na ich liczbę i obłożenie pracą związaną z rozpatrywaniem wniosków trochę trwa. – komentuje Donata Bieniecka-Popardowska.

Z informacji jakie uzyskaliśmy od rzecznika NFOŚiGW, w uzupełnieniu jest ok. 13 000 wniosków. Ponad 4 800 wniosków zostało odrzuconych, ale ta liczba może się zmienić.

mój prąd liczba wniosków

Rzecznik dzieli się z nami doświadczeniami NFOŚiGW z pierwszego naboru i podsumowuje, że wnioski składane przed zamknięciem naboru są „złej jakości”.

Co trzeci wniosek weryfikowany wymaga uzupełnienia i jest niekompletny, dlatego też można się spodziewać, że wniosków odrzuconych będzie dużo więcej – komentuje dla redakcji GLOBEnergia Donata Bieniecka-Popardowska dopowiadając, że tego typu statystyki zmieniają się z dnia na dzień.

Czy dynamika składania wniosków przyspieszyła w ostatnich dniach II naboru?

Zainteresowanie redakcji wzbudził też temat dynamiki składania wniosków w ostatnich dniach naboru. Wielokrotnie pytaliśmy o dynamikę składania wniosków NFOŚiGW i informowaliśmy o kolejnych rekordowych liczbach – w pierwszej połowie 2020 roku rekordowym dniem był 6 maja kiedy to złożono 665 wniosków. W kolejnych letnich miesiącach standardem stały się liczby bliskie 1000 wniosków dziennie.

W ostatnich dniach listopada składano ich dziennie nawet 2 000. A jak wygląda liczba wniosków w ostatnich dniach naboru, czyli w pierwszych dniach grudnia 2020? Absolutnym rekordem w skali całego programu była Barbórka, a więc 4 grudnia. W ostatni roboczy dzień II naboru złożono 6641 wniosków.


Pierwszego grudnia złożono 2 663 wnioski, podobną liczbą zamkną się drugi dzień grudnia. Trzeciego grudnia było już kilkaset wniosków więcej – 3236. W ostatni weekend liczby również były pokaźne – w sobotę 5 grudnia Fundusz przyjął elektronicznie 4 315 wniosków, a ostatniego dnia, w niedzielę 6 grudnia 3 397 wniosków. Liczby te nie uwzględniają wniosków, które składane są do NFOŚiGW przez agregatorów.

Z niecierpliwością czekamy na kolejna aktualizację i oficjalne podsumowanie Programu. Będziemy również dopytywać o to, co w sytuacji, gdy liczba poprawnie złożonych wniosków przekroczy budżet programu.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia