Moje Ciepło. Dotacje do pomp ciepła przewidziane w 2022 roku

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Obecnie w NFOŚiGW trwają prace nad programem wspierającym rozwój pomp ciepła w Polsce. Inicjatywa będzie szczególnie korzystna z punktu widzenia ogólnopolskiej walki ze smogiem. Przypomnijmy, że obecnie istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Pytamy Narodowy Fundusz o program Moje Ciepło i prace nad nim. Według odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie w programie planowane jest na I lub II kwartał 2022 roku.

Na jakim etapie są prace? Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW wskazuje, że projekt i plan wdrażania programu priorytetowego Moje Ciepło zostały przyjęte przez Zarząd NFOŚiGW 9 sierpnia 2021 roku, a Minister Klimatu i Środowiska pozytywnie zaopiniował niniejszy projekt. Złożony został także wniosek o dofinansowanie programu z Funduszu Modernizacyjnego.

Dotacje do 30 procent kosztów kwalifikowanych

Eksperci przekonują, że docelowy program dotacyjny mógłby rozpowszechnić stosowanie pomp ciepła w Polsce. Ich sprzedaż z roku na rok wzrasta, ale dalej cena pomp ciepła jest stosunkowo wysoka dla większości gospodarstw domowych. Dotacje mogą się okazać cennym wsparciem. W programie Moje Ciepło przewidywana jest forma wsparcia w postaci dotacji do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. NFOŚiGW informuje, że w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 21 tys. zł.

Moje Ciepło dla pomp ciepła w nowych domach

Co ciekawe, program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

- Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli (odbiorcy końcowi) nowych budynków jednorodzinnych - informuje Kmiecik z NFOŚiGW.

Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, gdyż taki program będzie wspierał tworzenie tkanki budowlanej w Polsce już z nowoczesnymi systemami grzewczymi. A potencjał jest duży, gdyż na rynku nieruchomości trwa boom inwestycyjny, który został wywołany pandemią COVID-19. Ponad pół roku temu w grudniu 2020 roku było widać pierwsze efekty w postaci “mody” na budowę domów. Jak informuje Forsal.pl.pl osoby fizyczne rozpoczęły budowę o ponad 30 proc. większej liczby domów niż pod koniec 2019 roku. W tym samym czasie o ponad 40 proc. wzrosła liczba pozwoleń na budowę wydanych osobom fizycznym. Jest to więc duży potencjał do inwestycji w nowoczesne technologie grzewcze.

Zobacz również