Moje Ciepło

NFOŚiGW ma bardzo dobrą wiadomość dla inwestorów planujących budowę nowego domu i wyposażenie go w ekologiczne źródło ciepła jakim jest pompa ciepła. Mowa o zapowiedzi programu Moje Ciepło, do którego nabór, zgodnie z informacjami NFOŚiGW ma być uruchomiony w I lub II kwartale 2022 roku. Na ten moment cieszące się dużą popularnością Ulga Termomodernizacyjna i program Czyste Powietrze wspierają instalację pomp ciepła tylko w istniejących budynkach. Program Moje Ciepło będzie przeznaczony dla właścicieli nowych budynków wyposażonych w instalację z pompą ciepła. Wsparcie w programie wyniesie do 30% kosztów kwalifikowanych, przy czym granicą wsparcia będzie kwota 21 tys. zł. Czy dzięki temu pompy ciepła staną się bardziej konkurencyjne na tle innych źródeł ciepła? Czy program ma szansę na tak dużą popularność jak program Mój Prąd? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym przeglądzie redakcyjnym!

Ile kosztuje magazyn energii?

Magazyny energii są określane jako urządzenia, które w najbliższej przyszłości będą koniecznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Większość osób jest świadoma tego jakie korzyści płyną ze współpracy instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego ile kosztują te urządzenia. Redakcja Globenergia porównała ceny trzech magazynów energii o pojemnościach 5, 10 i 15 kWh. Na podstawie naszej analizy możemy zwrócić uwagę na to jak ceny magazynów energii z instalacji PV wyraźnie zwiększają koszt całej instalacji. Jakie dodatkowe wydatki należy wziąć pod uwagę? Czy warto ponosić koszty magazynu energii i czy “opłaca się” zamontować akumulator samodzielnie? Sprawdź w przeglądzie redakcyjnym!

Net-metering 1-1 w ofertach komercyjnych

Na rynku dostępnych jest wiele komercyjnych ofert na net-metering 1:1. Redakcja Globenergia od dłuższego czasu monitoruje oferty “prywatnego net-meteringu 1:1”. W przeglądzie redakcyjnym przyjrzeliśmy się jednej z jednej z tych ofert oraz przeanalizowaliśmy opłacalność tej usługi dla typowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,5 kWp. Wiele z tych ofert, w tym oferta analizowana przez redakcję jest przeznaczona tylko w ściśle określonej taryfie, a energia zgromadzona w wirtualnym magazynie może być odbierana tylko w konkretnych godzinach w ciągu dnia. W analizowanym przypadku jest to taryfa G12w. Jaki jest wniosek płynący z redakcyjnej analizy? Przy założeniach, że prosument zużywa 50% energii w szczycie, a pozostałe 50% poza szczytem, rachunek prosumenta działającego w opuśćcie państwowym wynosi około 20 zł brutto miesięcznie. Z kolei ten sam prosument korzystający z usługi komercyjnego opustu 1:1 zapłaci 123 zł brutto miesięcznie. Jak widać różnica jest znaczna i bardzo niekorzystna, zwłaszcza, że bez instalacji fotowoltaicznej i przy założeniu identycznego profilu zużycia właściciel domu płaciłby 180 zł brutto miesięcznie. Kwota miesięcznego rachunku w net-meteringu komercyjnym oczywiście może zmienić się w wyniku zmiany profilu zużycia energii poprzez zmianę przyzwyczajeń mieszkańców domu. Jednakże należy liczyć się z tym, że nie jest to proste. Na co zwrócić uwagę rozważając tego typu oferty? Czy są one uzasadnione ekonomicznie? Dowiedz się jak nie dać się złapać w pułapkę! Obejrzyj WIDEO!

Mój prąd 3.0. – nie należy spodziewać się zwiększenia budżetu

Według naszych obliczeń program Mój Prąd z budżetem około 500 mln zł wkrótce zakończy się w związku z wyczerpaniem budżetu. Obecnie planując budowę instalacji fotowoltaicznej nie powinniśmy już brać pod uwagę dotacji z Mojego Prądu. Przyszłym prosumentom pozostanie jedynie możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Czy potencjalni prosumenci biorą jeszcze pod uwagę program Mój Prąd? Co naszym zdaniem jest największą zachętą do inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym przeglądzie redakcyjnym!

Redakcja GLOBEnergia