Monitoring instalacji PV – przegląd opcji monitoringu w falownikach

Zdjęcie autora: Solgen

Solgen

Twój Prąd ze Słońca

Instalacje fotowoltaiczne, dzięki zaawansowanym funkcjom falowników zyskują coraz to nowe możliwości monitorowania nie tylko produkcji energii, ale też pracy całej instalacji. To z kolei przekłada się na ograniczenie kosztów serwisowych. Co daje nam monitoring instalacji fotowoltaicznej i jakie opcje mamy do wyboru zarówno jako instalatorzy jak i inwestorzy? Zobaczmy.

Jak opcje monitoringu pracy instalacji traktują wybrani producenci falowników? Sprawdzamy, co proponuje Huawei, Fronius, GoodWe, SolarEdge czy Hypontech i rozmawiamy z doświadczonym instalatorem o tych rozwiązaniach.

Monitoring i jego funkcje w falownikach Huawei

Huawei cechuje się eleganckim designem i łatwą, intuicyjną obsługą. Opcje monitoringu tych falowników w bardzo szerokim zakresie pozwalają podglądać globalny status instalacji, alarmów wśród tych instalacji, analizować informacje o produkcji energii i tworzyć rozbudowane raporty.
Z punktu widzenia obsługi instalacji wykonanych na falownikach tej marki, zasób dostępnych funkcji otwartych dla instalatora jest bardzo obszerny. Podobnie jest w przypadku parametrów technicznych, które pomagają w diagnostyce takich urządzeń w przypadku problemu z komunikacją, czy błędu, a także wszelkich spraw serwisowych, które można rozwiązać i załatwić zdalnie i szybko.

Opcje w panelu monitoringu falowników Huawei. Źródło: Solgen

Istnieją rozwiązania, dzięki którym można poszerzyć zakres monitorowanych funkcji w systemie Huawei i kontrolować zużycie własne energii elektrycznej, bądź w prosty sposób sterować dodatkowymi urządzeniami. W podstawowej wersji widać więc tylko wykres produkcji, ale jeśli klient zdecyduje się rozszerzyć instalację o dodatkowy licznik przeznaczony instalacjom z falownikami Huawei, można rozbudować zakres monitoringu.

- Wtedy monitoring pokazuje wartość energii, którą budynek pobiera, wartość konsumpcji własnej, wartość nadprodukcji - klient ma kontrolę nad tymi wartościami. Dzięki temu może planować zużycie i postawić na automatyzację poboru energii. - wyjaśnia Tomasz Pudlik, menedżer działu rozwoju i wsparcia technicznego w Solgen.

Trzeba przyznać, że system monitoringu od Huawei umożliwia zarządzanie zużyciem energii w bardzo czytelny sposób. Ale… nie tylko azjatyckie produkty mają tego typu możliwości.

Fronius - europejski gracz z mnóstwem funkcji monitoringu

Bardzo popularnym wyborem na polskim rynku są falowniki europejskiego producenta - firmy Fronius. Falowniki tej firmy posiadają dostęp do szerokiego wachlarza danych technicznych mocno ułatwiających diagnostykę, szybsze załatwianie spraw serwisowych, czy po prostu wsparcie techniczne.

Wybrane funkcje monitoringu Fronius. Źródło: Solgen

Instalator zyskuje również wsparcie w postaci dedykowanego portalu Fronius SOS.

- Poza przejrzystym i prostym designem dla użytkownika, monitoring Fronius cechuje się możliwością zdalnej aktualizacji oprogramowania, co jest bardzo wygodną funkcją dla instalatorów, w sytuacji gdy pojawiają się nowe rozszerzenia, czy kolejne wersje oprogramowania - opisuje Tomasz Pudlik.

Oszczędność czasu dzisiaj jest na wagę złota, a Fronius to umożliwia, ponieważ taką aktualizację zleca się zdalnie.

Przegląd parametrów technicznych jako opcja monitoringu w falownikach Fronius. Źródło: Solgen

Falowniki Fronius wyróżniają się też mocno rozbudowaną automatyką, z naciskiem na konsumpcję własną. To, co właśnie mocno wyróżnia markę Fronius to kontrola nad zużyciem energii przez inne urządzenia i możliwość opomiarowania takich urządzeń. Przykładem może być załączanie pompy ciepła po analizie wykresów nadprodukcji.

Polacy polubili też GoodWe

Na polskim rynku dość mocno zadomowiła się marka GoodWe, która oprócz falowników wyróżnia się systemem monitoringu. Aplikacja, którą oferuje marka, jest w języku polskim, podobnie jak w produktach marki Fronius, czy Huawei. Informacje są w niej przedstawione mniej technicznie, a bardziej multimedialnie. Starsze wersje falownika mają również dość duży wyświetlacz, co może być istotne dla pewnej grupy klientów, którzy chcą po prostu fizycznie odczytywać swoje produkcje.
To element, który wyróżnia GoodWe, gdyż większość producentów odchodzi już od wyświetlaczy. GoodWe posiada wszystko czego potrzebuje mniej zaawansowany technologicznie użytkownik.

- W prawdzie nie mamy do dyspozycji rozbudowanej automatyki, natomiast podstawowe funkcje, czyli produkcja energii, możliwości tworzenia raportów i eksportu ich do excela działają niezawodnie. - słyszymy od eksperta.

Wybrane funkcje monitoringu GoodWe. Źródło: Solgen

Ciekawe są również systemy alarmowania o ewentualnych błędach pracy falownika - w ten sposób zabezpieczono stronę techniczną. Bardzo łatwo również dostać się do danych archiwalnych.

Łatwy i przejrzysty dostęp do danych archiwalnych.  Źródło: Solgen

Mocny indywidualizm - SolarEdge

Monitoringiem, różniącym się od typowych dostępnych na rynku jest optymalizacja za pomocą urządzeń SolarEdge. Czym różni się on od falowników szeregowych? Przede wszystkim zasadniczą różnicą jest możliwość optymalizacji pracy, co za tym idzie również monitoringu. W tym przypadku mamy do czynienia z monitoringiem pracy każdego z modułów fotowoltaicznych z osobna. Monitoring ten, w podstawowym zakresie wygląda bardzo podobnie do wszystkich innych, z tą różnicą, że podaje parametry każdego optymalizatora niezależnie. SolarEdge daje więc szeroki zestaw parametrów dostępnych z każdego modułu, bądź z każdego optymalizatora z osobna. Ułatwia bardzo mocno diagnozę, czy identyfikację problemu na pojedynczym module. Posiada poza tym takie funkcje jak możliwość tworzenia raportów, czy wysyłanie alertów informujących o nieprawidłowym działaniu, które trafiają do instalatorów, zarządców technicznych, czy samych użytkowników.

Wybrane funkcje monitoringu SolarEdge. Źródło: Solgen

- Jeżeli któryś z modułów nagle przestanie produkować, albo produkował znacznie mniejszą ilość energii, instalator jest w stanie to w prosty sposób wyłapać, zlokalizować miejsce na dachu i szybko pozbyć się usterki - komentuje Tomasz Pudlik, Solgen.

Falowniki SolarEdge mają możliwość bardzo dokładnej, zdalnej analizy technicznej. Analizują takie parametry jak: napięcia optymalizatorów, napięcia modułów, prądy optymalizatora, czy modułu oraz wszystkie wartości produkcyjne. System umożliwia statyczny podgląd produkcji z danych modułów, na przykład z danego dnia, tygodnia, czy miesiąca.

Podgląd produkcji poszczególnych modułów. Źródło: Solgen

- W ograniczonym zakresie można dynamicznie przeglądać taką produkcję. Dynamicznie, to znaczy, że w zakresie tygodnia można włączyć odtwarzanie wartości produkcji energii w danych modułach - godzina po godzinie - uzupełnia ekspert.

Prostota i wygoda od Hypontech

Funkcje monitoringu uzupełnijmy też o możliwości falowników Hypontech, które wchodzą na polski rynek. Falowniki te posiadają wszystko, co potrzebne do zdalnej diagnostyki, dostęp do podstawowych danych technicznych, zdalnej aktualizacji, alarmowania o błędach, możliwość tworzenia raportów od strony użytkowej i klarowny design dla użytkownika. Użytkownik ma więc wszystko, czego potrzebuje w podstawowej instalacji fotowoltaicznej, czyli takiej, która ma za zadanie produkować jak największą ilość energii elektrycznej. Producent ma też coś dla bardziej wymagających.

Wybrane funkcje monitoringu Hypontech. Źródło: Solgen

- Dla bardziej zaawansowanych istnieje możliwość podpięcia licznika smart oraz podglądu poziomu konsumpcji własnej oraz nadprodukcji, ale trzeba przyznać, że nie jest pokazana tak atrakcyjnie jak na falowniku Huaweia, czy SolarEdge - ocenia Pudlik odpowiadając, że w monitoringu zaoferowanym przez producenta Hypontech znajdują się dane historyczne, analiza techniczna i diagnostyka z dość gęstym czasem zapisu danych - co pięć minut - dowiadujemy się od eksperta Solgen.

Łatwa analiza pracy i dostęp do danych historycznych. Źródło: Solgen

Podsumujmy...

Każdy z omówionych falowników posiada monitoring online, aplikację mobilną, która dzisiaj staje się już standardem, każdy ma możliwość przeglądu danych archiwalnych, ale z pewnymi różnicami. Co do wglądu w dane archiwalne warto wiedzieć, że nie każdy falownik ma możliwość podglądu instalacji archiwalnych bez ograniczeń.
Na przykład Fronius potrzebuje do tego wykupienia konta premium. Froniusa cechuje jeszcze dostęp do alarmów i opisu ich możliwej przyczyny, jak i platforma Fronius SOS, która umożliwia późniejszą diagnostykę.

ProducentHUAWEIFRONIUSGOODWESOLAREDGEHYPONTECH
Monitoring
online
TAKTAKTAKTAKTAK
Aplikacja
mobilna
TAKTAKTAKTAKTAK
Dane
archiwalne
TAKTAKTAKTAKTAK
Zdalna
diagnostyka
Smart
diagnosis
Alarmy i
Fronius SOS
AlarmyAlarmy i
monitoring
modułów
Alarmy
Zdalna
aktualizacja
TAKTAKNIETylko DT
producenta
TAK
Możliwość
monitoringu
pracy każdego
modułu z
osobna
TAKNIENIETAKNIE
Współpraca z
licznikiem
“smart”
TAKTAKTAKTAKTAK

Opracowanie: Tomasz Pudlik, Solgen

Wyróżnikiem falownika Huawei może być zdalna diagnostyka, nazywana smart diagnosis - ta funkcja, powinna zgodnie z opisem producenta wyszukiwać problemy na pojedynczych modułach - jest to duży wyróżnik.

SolarEdge daje dostęp do alarmów, ale również do monitoringu poszczególnych modułów, a dział techniczny producenta jest w stanie zdalnie aktualizować falownik nawet na prośbę samego klienta. Warto wiedzieć, że w tej firmie infolinia serwisowa jest nie tylko dla instalatorów, bo klient końcowy również może z niej korzystać. Huawei od serii falowników oznaczonej M1 wprowadził możliwość obsługi optymalizatorów mocy - jeżeli każdy z modułów instalacji jest wyposażony w optymalizator mocy, można podglądać ich pracę na podobnych zasadach jak w instalacjach SolarEdge.

Każdy z falowników ma możliwość współpracy z inteligentnym licznikiem. W tym zakresie jedni producenci przygotowują bardziej rozbudowaną wersję - przykładem może być Fronius lub Huawei, inni stawiają na prostotę.

Opracowanie na podstawie webinarium organizowanego przez redakcję GLOBEnergia w ramach PV-CON 2021.

Zobacz również