Na temat montażu kolektorów słonecznych napisano już wiele artykułów i porad. Dotyczą one jednak zwykle prostego przypadku, czyli montażu kilku kolektorów płaskich czy próżniowych połączonych w baterie skierowane na południe, a więc na tę optymalną w tym przypadku stronę świata.
Co jednak zrobić, kiedy budynek nie jest tak idealnie położony, a w dodatku miejsca na działce jak na lekarstwo, czyli montaż wolnostojących kolektorów odpada.
Spróbujmy rozpatrzyć przypadek kiedy kalenica dachu biegnie wzdłuż kierunku północ – południe, a spadki skierowane są odpowiednio na stronę wschodnią i zachodnią. Nie jest to przecież takie nietypowe rozwiązanie. Zakładając klasyczny przypadek czteroosobowej rodziny o typowym zużyciu wody, istnieją trzy rozwiązania. Pierwsze to montaż kolektora próżniowego o powierzchni około 3 m2 na jednym ze spadków – zalecany jest tutaj kierunek wschodni. Drugi przypadek to również skierowana na stronę wschodnią instalacja, najczęściej dwóch kolektorów płaskich. Strona wschodnia gwarantuje, że kolektory będą pracowały na możliwie najchłodniejszym zbiorniku wody użytkowej, a tym samym osiągną satysfakcjonujące sprawności. Trzeci przypadek – niekiedy stosowany – to montaż dwóch pól kolektorów płaskich – po jednym polu na stronie wschodniej i zachodniej.
 
Instalacja na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwa do wykonania, jest jednak pewne ale. Jak wiemy, z kolektora skierowanego na stronę wschodnią lub zachodnią jesteśmy w stanie uzyskać 80% energii w stosunku do kierunku południowego (rys. 1). Całkiem sporo, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż ta ilość energii padając na każdą ze stron zmienia się wraz z upływem czasu. Rano strona wschodnia jest mocniej nasłoneczniona, po południu z kolei strona zachodnia. Proste regulatory solarne działają w oparciu o różnicę temperatur kolektora i odbiornika ciepła – innymi słowy, jeżeli ciecz w kolektorze ma temperaturę wyższą niż ta w odbiorniku, uruchamiana jest pompa solarna. Nasuwa się więc pytanie, gdzie w przypadku dwóch pól kolektorów płaskich umieścić czujnik – po stronie wschodniej czy zachodniej? (…)
 
 
Dawid Pantera
Viessmann
 
2012 2