Powietrzne pompy ciepła ich 5 minut!

Mając do wyboru pompę powietrzną i gruntową, porównywalne zużycie energii elektrycznej, gdzie cena gruntowej pompy ciepła jest wyższa, to naturalnym wyborem w większości przypadków jest pompa ciepła powietrzna. To nie tylko mój tok myślenia.

Powietrzne pompy ciepła coraz częściej goszczą w polskich domach. Jeszcze niedawno było tak, że dla budynku do 150 m2 stosowano powietrzne pompy ciepła, a powyżej tego metrażu stosowano gruntowe. Teraz budynki o powierzchni 300–400 m2 mogą być już spokojnie ogrzewane za pomocą powietrznych pomp ciepła i to w podobnych kosztach eksploatacyjnych. Bo właśnie o koszty eksploatacji tu tak naprawdę chodzi.

W nowym budynku standardem już dzisiaj stało się ogrzewanie podłogowe, a do tego oczywiście odpowiednie materiały przeznaczone do takich instalacji. Ostatnio powszechnie stosowana była i nadal jest rura Alu-PEX. Ja akurat zwykle proponuję rurę typu PE-RT, czyli jednorodne tworzywo, które oddaje nieco więcej energii. To niby tylko parę procent, ale w skali roku mogą przełożyć się one na zadowalające użytkownika oszczędności.

Jeszcze parę lat temu instalowałem gruntowe pompy ciepła typu bezpośredniego parowania. Teraz montuję już praktycznie wyłącznie powietrzne pompy ciepła.
Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta…

Powietrzne pompy ciepła, poprzez zmiany w przepisach i zastosowanie w nich nowych czynników chłodniczych oraz dokonane modyfikacje technologiczne, mają tak zadowalające warunki do pracy, że praktycznie współczynnik ich wydajności jest bardzo zbliżony, a czasem też porównywalny do gruntowych pomp ciepła.

Nowe wyzwania, nowinki, ułatwienia

Każdy kolejny rok pracy jako instalatora otwiera przed nami nowe wyzwania, a rynek odwdzięcza się nowinkami, które poniekąd ułatwiają pracę. Większość instalatorów, współpracując z daną marką, ma do dyspozycji kalkulatory doborowe. Są one zazwyczaj tak skonstruowane, że są dopasowane do urządzeń, które znajdują się w ofercie firmy wykonawczej. Każdy importer, producent czy dystrybutor w Polsce ma taki swój kalkulator i się go trzyma.

Nie sztuką jest jednak zatrzymać się na etapie gotowych kalkulatorów doborowych.
Drugim aspektem jest potrzeba zweryfikowania i zaczerpnięcia wiedzy z zewnętrznych materiałów i ich wytycznych, na przykład PORT PC, które są aktualizowane na bieżąco i pomagają w prawidłowym doborze urządzenia, w optymalnym obliczeniu mocy, warunków, czy strefy klimatycznej, bo lokalizacja też ma duży wpływ na prawidłowo wykonaną instalację.

Warto też w kolejnych instalacjach korzystać ze zdobytego w międzyczasie doświadczenia i wyciągać wnioski z poprzednich instalacji.


Krzysztof Mrowiński

ECOKomfort Krzysztof Mrowiński