Morele i energia ze słońca – agrowoltaiczny projekt we Francji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Borykający się z suszą i innymi skutkami zmian klimatu sad w Pirenejach jest od niedawna chroniony instalacją agrowoltaiczną. 

  • W morelowym sadzie we Francuskich Pirenejach powstała badawcza instalacja agrowoltaiczna.
  • System wyposażony jest w trackery, umożliwiające zmianę nachylenia paneli słonecznych i regulację zacienienia w sadzie. 
  • Francja w ostatnim czasie przyjęła nowe zasady dla instalacji agrowoltaicznych. 
Źródło: SOLVEO Energies

Południowo-zachodnia Francja, końcówka maja. W sadzie morelowym w Pirenejach odbywa się inauguracja systemu agrowoltaicznego, który ma umożliwić produkcję rolną przy równoczesnej produkcji zielonej energii. To jednak nie wszystkie zalety instalacji – panele fotowoltaiczne chronią rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które nasilają się wraz z pogłębianiem zmiany klimatu. 

Nowoczesne rozwiązania na nowoczesne problemy

Wspomniany sad, podobnie jak inne uprawy w okolicy, zmagał się w ostatnim okresie z suszą. Jako rozwiązanie tego problemu firma SOLVEO Energies razem z okolicznymi instytucjami naukowymi i technicznymi zaproponowała rozwiązanie: system agrowoltaiczny wyposażony w trackery, który sterowany przez odpowiedni algorytm, może regulować warunki w sadzie – dopuszczać więcej lub mniej światła, w zależności od potrzeb drzewek morelowych. Instalacja może też stanowić ochronę przed gradem, wiatrem, czy wysokimi temperaturami. Dzięki zainstalowanym czujnikom i rozwiązaniom informatycznym system może samodzielnie regulować warunki, dostosowując je do potrzeb działalności rolniczej. Co więcej – produkuje energię elektryczną. I chociaż (jak zawsze w agrowoltaice) produkcja rolna jest najważniejsza, to dodatkowy zysk w postaci zielonej energii wpływa na dużą atrakcyjność propozycji. 

Nowe rozwiązania w starym sadzie

System agrowoltaiczny został zamontowany w sądzie, który ma już około 10 lat. Wykonanie instalacji było wyzwaniem technicznym, ale cały proces przeprowadzono bez strat, zniszczeń i zanieczyszczeń sadu. Projekt ma charakter badawczy – dane z sadu agrowoltaicznego będą gromadzone i poddane analizie, aby ocenić, jak wprowadzenie paneli fotowoltaicznych wpływa na wzrost i produktywność drzew morelowych. Wyniki przysłużą się do poszerzenia wiedzy w dziedzinie i implementacji kolejnych rozwiązań. 

Agrowoltaiczne morele w liczbach

Moc zainstalowanej we Francuskim sadzie morelowym instalacji agrowoltaicznej to 247 kW. Szacuje się, że wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne zielona energia mogłaby zasilić 98 domów. Powierzchnia, którą obejmuje system to 3500 m2

Francja niedawno przyjęła nowe przepisy dotyczące zasad dla agrowoltaiki, żeby powstrzymać przypadki wykorzystywania gruntów rolnych w całości pod budowę farm PV. Agrowoltaika (fotowoltaika na gruntach rolnych, która nie uniemożliwia prowadzenia hodowli zwierząt czy roślin) według nowych przepisów nie może powodować stratów w płodach rolnych większych niż 10%. Fotowoltaika nie może pochłaniać również więcej niż 40% powierzchni działki rolnej, jeśli ma być traktowana jako agrofotowoltaika, a nie zwykła farma słoneczna. 

Źródło: Solveo Energies, pv-magazine

Reklamy