Nowatorska technologia firmy Accio Energy zapewni generowanie takiej samej lub nawet większej ilości energii niż w przypadku tradycyjnych turbin wiatrowych, jednocześnie redukując koszty o połowę.

W zaprezentowanym przez firmę systemie nie ma części ruchomych, zamiast tego użyto dużych rozmiarów przepuszczalne panele umiejscowionych na masztach, przez które przepływa strumień wiatru.

Panele emitują delikatną mgiełkę, składającą się z naładowanych dodatnio kropelek wody morskiej. Kiedy przenika przez nie wiatr, oddziela od siebie dodatnie i ujemne ładunki, przez co powstaje prąd stały o napięciu blisko 200 tys. woltów, który jest przesyłany przez wysokonapięciowy kabel do sieci elektroenergetycznej na lądzie.

Cały proces nosi nazwę ElectroHydroDynamics (EHD). Agencja rządowa w USA – Advanced Research Projects Agency -Energy (ARPA-E) – przyznała Accio 5 mln $ na przetestowanie technologii w naturalnych rozmiarach. Firma pracuje nad prototypem, który powinien być gotowy na przeprowadzenie testów w ciągu 1-2 lat.

Accio twierdzi, że technologia pozwoli na redukcję kosztów generowania energii z morskiej energetyki wiatrowej o około połowę, dzięki łatwiejszej instalacji i wysokiej wydajności. Poszczególne części systemu mogą być transportowane przez specjalne ciężarówki platformy na lądzie, a następnie przez statki. Cały system będzie pływający, co pozwoli na uniknięcie konieczności zastosowania drogiej infrastruktury, która jest potrzebna w przypadku przymocowywania turbin do dna oceanicznego.

Firma twierdzi także, że jej technologia posiada o 40% wyższy czynnik wykorzystania mocy zainstalowanej i jest w stanie w szybkim tempie zwiększyć moc wytwórczą do wielkości gigawatów poprzez ułożenie systemów w szyku.

Firma koncentruje się na fazie testowania i liczy na współpracę z partnerami przemysłowymi w celu przyspieszenia tempa wdrażania generatorów energii z wiatru w nadchodzących latach.

Opracowano na podstawie: TreeHugger

Zdjęcie główne: Accio Energy