Morskie farmy wiatrowe – jak tworzy się warunki dla offshore w Polsce?

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, na którym rozmawiano o tym, jak wesprzeć rozwój offshore w Polsce, przy równoczesnym rozwoju przemysłu, budownictwa i usług. Co ustalono?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Głównym punktem obrad Rady na zebraniu 18 czerwca było pytanie: jak usprawnić realizację Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej? Porozumienie zostało podpisane przez Pełnomocnika Rządu ds. OZE, przedstawicieli administracji rządowej oraz kluczowych przedstawicieli sektora morskiej energetyki wiatrowej 15 września 2021 roku. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, więc Porozumienie wymaga aktualizacji.

Wiatr zmian

Część zapisów Porozumienia w trakcie ostatnich blisko trzech lat zdezaktualizowała się z uwagi na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, podjęte decyzje polityczne, zmiany obowiązujących przepisów czy sytuację rynkową. Uważam za konieczne, aby dostosować Porozumienie do nowych wyzwań i oczekiwań związanych z transformacją energetyczną. Rola Rady Koordynacyjnej powinna zostać wzmocniona tak, aby była zgodnym i silnym głosem sektora offshore wind w Polsce” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. 

Morska energetyka wiatrowa jest bardzo ważna z punktu widzenia transformacji energetycznej Polski,a współpraca rządu z branżą jest kluczem do jej rozwoju. W resorcie klimatu trwają pracę nad przepisami, które mają wspierać sektor. Zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie wzoru sprawozdań dotyczących realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług. Konsultacjom zostały poddane również zmiany w prawie wynikające z postulatów inwestorów w zakresie usprawnienia budowy morskich farm wiatrowych, na przykład przez przyspieszenie części procedur.

Polish Offshore Wind Sector Deal

Porozumienie (Polish Offshore Wind Sector Deal), którego realizacja ma być teraz usprawniona, ma być wsparciem dla branży. Opiera się na 8 celach strategicznych (jak np. osiągnięcie zatrudnienia w sektorze morskiej energetyki wiatrowej na określonym poziomie, czy zapewnienie w polskich portach morskich zaplecza do realizacji projektów wiatrowych) oraz na 6 obszarach kluczowych (np. rozwój kadr i systemów kształcenia czy edukacja społeczna).

Jedną z kluczowych wytycznych, według których ma się rozwijać sektor, jest tak zwany „local content”, który określa procentowy udział lokalnych zasobów (tj. pracowników, materiałów, usług, technologii i wiedzy) użytych w całym cyklu życia projektu morskiej farmy wiatrowej, od fazy planowania, przez budowę, aż po eksploatację i konserwację. Wskaźnik ten jest miarą, jak bardzo dany projekt korzysta z zasobów dostępnych na poziomie krajowym lub regionalnym, a nie z importowanych dóbr i usług.

Drugim celem strategicznym Porozumienia jest:

Osiągnięcie local content, na poziomie:
a) nie niższym niż 20-30% łącznej wartości w fazie przedrealizacyjnej, instalacyjnej i eksploatacyjnej dla projektów MFW realizowanych w ramach pierwszej, przedaukcyjnej fazy systemu wsparcia,
b) co najmniej 45% łącznej wartości w fazie przedrealizacyjnej, instalacyjnej i eksploatacyjnej dla projektów MFW realizowanych do 2030 roku w ramach  drugiej, aukcyjnej fazy systemu wsparcia,
c) co najmniej 50% łącznej wartości w fazie przedrealizacyjnej, instalacyjnej i eksploatacyjnej dla projektów MFW realizowanych po 2030 roku”.

Bardzo ważne w rozwoju sektora jest więc korzystanie z lokalnych zasobów i rozwój polskiej gospodarki.

Cena maksymalna

To jednak nie koniec informacji na temat obecnych prac nad morską energetyką wiatrową w Polsce – Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zatwierdziła rekomendację dotyczącą ceny maksymalnej za energię elektryczną z morskich farm wiatrowych. Ta cena zostanie uwzględniona w ofertach składanych w nadchodzącej aukcji. Rekomendacja, opracowana na podstawie analizy kosztów wytwarzania energii w morskich farmach, ma kluczowe znaczenie dla planowania projektów na polskim morzu – determinuje ich opłacalność.

Propozycja ceny maksymalnej będzie ogłoszona w momencie skierowania do konsultacji zewnętrznych projektu rozporządzenia MKiŚ w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych. Konsultacje publiczne projektu mają rozpocząć się w III kwartale bieżącego roku.

Źródło: MKiŚ, PAP Biznes, Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia