Po sukcesie poprzedniego, Musk planuje budowę kolejnego gigantycznego magazynu energii

Około sześć miesięcy temu w Australii stanął gigantyczny powerpack, zbudowany przez Teslę. Magazyn energii o mocy 100MW i pojemności 129 MWh okazał się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż mogło by się wydawać. Wykorzystanie energy storage obniżyło tkz. „koszty bilansowania sieci” o… 90%. W razie awarii systemu energetycznego, brakujące ilości prądu musi zostać wytworzona przy pomocy turbin gazowych i parowych. Zastosowanie patentu Tesli pozwala tak rozplanować pozyskaną z OZE energię, że nie ma potrzeby uruchamiania tych instalacji. Dodatkowo, jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska.

Według Elona Muska, jego powerpack przyniósł ponad milion dolarów oszczędności w zaledwie kilka dni stycznia. Jednocześnie powiedział, że to jaskrawy przykład tego, w jaki sposób magazynowanie energii może wpłynąć na jakość całej sieci. Jego zachwyt podziela australijski operator sieci elektroenergetycznej. Firma oświadczyła, że powerpack bilansuje sieć znacznie szybciej i taniej niż standardowe rozwiązania.

Zaprezentowano to na poniższym wykresie. Widać, że praktycznie momentalnie po spadku częstotliwości poniżej 49,85 Hz system Muska zaczyna oddawać prąd do sieci.

W takiej sytuacji tylko kwestią czasu było podjęcie decyzji o budowie kolejnego magazynu, który pomoże zbilansować pracę systemu energetycznego, opartego w dużej mierze na OZE.

Musk zapowiedział, że jego następny magazyn energii przyćmi parametrami to, co zaprezentowano w Australii. Pojemność sięgnie aż… 1GWh. Będzie to największy na świecie system baterii Li-ion. Założyciel Tesli ogłosił, że dokładne informacje na temat lokalizacji zostaną udostępnione już za kilka miesięcy.

Tymczasem w samej Australii rozpoczęła się moda na wykorzystanie energy storage. Coraz więcej lokalnych systemów elektroenergetycznych inwestuje w baterie, które pomagają obniżyć koszta bilansowania.

Jednocześnie firma ogłosiła, że zaczyna budowę kolejnego dużego powerpacka o mocy 25MW i pojemności 50 MWh koło farmy fotowoltaicznej Gannawarra w Australii. Będzie to największy na świecie magazyn bezpośrednio podłączony do instalacji PV. Tymczasem w Wattle Point powerpacki dołączono do elektrowni wiatrowej – tutaj zamontowano system o mocy 30 MW i 11 MWh pojemności.

Źródła: reneweconomy.com.au, electrek.co

 

 

 

Redakcja GLOBEnergia