Na blokach SM Górnik w Jaworznie pojawią się instalacje fotowoltaiczne 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

TAURON Nowe Technologie rozpoczął budowę systemów fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Górnik” w Jaworznie. To pierwsza część trzyetapowej inwestycji, dzięki której na blokach pojawią się panele o łącznej mocy 509 kWp. Każdego roku wyprodukują one około 517 tys. kWh energii elektrycznej.

Panele w Jaworznie wykonane są z ogniw monokrystalicznych – to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie produkty fotowoltaicznej, których sprawność sięga niemal 21 proc.. Zastosowanie kosztowniejszej technologii ma uzasadnienie praktyczne – przy podobnej wielkości paneli mono- i polikrystalicznych wybór tych pierwszych pozwoli wykonawcy umieścić na dachach spółdzielczych budynków instalacje o wyższej mocy od 30 do 50 kWp.

Inteligentny system sterowania instalacją, która powstaje na budynkach SM „Górnik” w Jaworznie pozwoli na kompleksowe zarządzanie produkcją energii elektrycznej. W ubiegłym roku operator TAURON Dystrybucja przyłączył  97,7 tys. mikroinstalacji słonecznych, o łącznej mocy 658 MW. W pierwszym półroczu 2021 TAURON było to już 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW. W sumie Spółka przyłączyła już ponad 145 tys. takich instalacji do swojej sieci dystrybucyjnej.

– Odnawialne źródła energii to już nie jest moda, a konieczność. Po nowoczesne rozwiązania sięgają nie tylko gospodarstwa domowe, ale też firmy i samorządy. Warto już dziś przestawić się na „czyste” technologie, bo w przyszłości przepisy krajowe oraz wspólnotowe i tak wymuszą na nas zmianę sposobu produkowania energii. Najlepiej ten proces rozłożyć w czasie i stopniowo przygotować się do energetycznej transformacji - mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Ponad pół miliona prosumentów w Polsce

Słoneczne moce w Polsce są zdominowane przez energetykę prosumencką (ok. 70 proc.). Według stanu na koniec maja 2021 roku w naszym kraju było już 566 523 prosumentów energii odnawialnej, którzy produkowali energię elektryczną we własnych instalacjach OZE o łącznej mocy zainstalowanej 3 699,8 MW. W maju prosumenci wprowadzili do sieci łącznie 312 843,8 MWh energii, natomiast w okresie styczeń-maj 2021 roku wolumen ten wyniósł 790 040,2 MWh.

Najwięcej prosumentów w Polsce stanowią właściciele instalacji fotowoltaicznych, a ich liczba przekroczyła 566 308. Łączna moc zainstalowana w instalacjach wyniosła 3 693,8 MW. W tym samym miesiącu wyprodukowali i wprowadzili do sieci  311 451,7 MWh energii, natomiast od początku 2021 roku łącznie 787 701,5 MWh.

Na wzrost popularności mikroinstalacji, w szczególności fotowoltaicznych, wpływają programy rządowe jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, które zapewniają dofinansowanie do inwestycji w niezależne źródła energii dla gospodarstw domowych oraz wymianę starych kotłów na nowoczesne technologie grzewcze.

1 lipca ruszyła długo oczekiwana trzecia edycja programu Mój Prąd, w którym beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł. Program potrwa do 22 grudnia lub do wyczerpania środków. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie dofinansowania do magazynów ciepła/chłodu, ładowarek EV i inteligentnych systemów zarządzania energią. Dodatkowe elementy pojawią się w czwartej edycji Mój Prąd. Przewidywane jest także wsparcie dla przydomowych magazynów energii, które ma sięgnąć do 50 proc. ceny urządzenia.

Źródło: Tauron/ARE

Zobacz również