Przy ulicy Metalurgicznej 9B w Lublinie mieści się budynek byłej hali Ursusa, popularnego polskiego producenta ciągników oraz maszyn dla rolników. Na jego dachu zostanie zamontowanych 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,4 MWp. Instalacja pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) o ok. 360 ton w skali roku. Będzie to jedno z największych takich przedsięwzięć w Polsce – zajmie prawie 0,5 hektara powierzchni.

Inwestorem jest spółka Ekopak, która realizuje inwestycję polegającą na uruchomieniu instalacji do segregacji opakowań i makulatury oraz w kolejnym etapie instalacji do produkcji granulatu z LDPE. Inwestycja pozwoli na znacznie wyższy poziom odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali. Inwestor w przypadku farmy fotowoltaicznej liczy na oszczędności w wysokości 200 tys. rocznie w przypadku opłat za energię elektryczną.

Powstanie także magazyn energii

Przedstawiciel spółki poinformował, że w planie jest także rozwój urządzeń do magazynowania energii z fotowoltaiki.

– Chcielibyśmy, aby nasz nowy zakład w Lublinie był samowystarczalny energetycznie w maksymalny sposób. Dlatego, oprócz „prądu ze słońca”, rozważamy możliwość zainstalowania magazynu energii, który w okresie jej nadwyżki, będzie gromadził ją w bateriach litowo-jonowych, a w okresie szczytów energetycznych uzupełniał niedobór z sieci – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o.

Fotowoltaika na dachu byłej hali Ursusa zostanie oddana do użytku w przeciągu dwóch lat. Obecnie projekt znajduje się na etapie prac koncepcyjnych i projektowych.

Ekologiczny mural

Nie jest to jedyne prośrodowiskowe przedsięwzięcie inwestora. W 2021 r., na jednej ze ścian hali przy ul. Metalurgicznej 9b, powstanie ekologiczny mural. Ekologiczny, bo jego tematyka ma być związana z gospodarką o obiegu zamkniętym, ale także dlatego, że spółka rozważa użycie specjalnych farb, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza.

Mural, który powstanie, będzie jednym z największych w Polsce. Ściana ma prawie 82 metry długości i 9 metrów wysokości. Pokryta jest blachą trapezową.

Duże instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków w Polsce

Coraz częściej prywatne firmy i przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne decydują się na inwestycję w fotowoltaikę, ale montowaną na dachach zarządzanych budynków. Jest to jeden ze sposobów efektywnego wykorzystania powierzchni, jakie dają budynki o dużej powierzchni.

Przykładowo ERGO ARENA to duży obiekt budowlany, który swą olbrzymią konstrukcję wykorzystała dodatkowo do położenia na nim paneli fotowoltaicznych. Gdańsko-sopocka hala poszła w ślady innych tego typu budynków, które czerpią energię z OZE. Instalację fotowoltaiczną można na przykład spotkać na polskim stadionie w Legionowie. Tam od 2015 r. na zadaszeniu obiektu znajdują się 154 moduły fotowoltaiczne.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaświeciło przykładem i również zainwestowało w fotowoltaikę. Na dachu urzędu powstała jedna z większych instalacji PV w stolicy. Na dachu ministerstwa zamontowano 135 modułów LONGi Solar typu HCC. Łączna moc instalacji wynosi 49,95 kWp, a roczna produkcja zielonej energii elektrycznej ma wynieść około 51 731 kWh.

Trend jest obserwowany także za granicą. Ogromna fabryka akumulatorów Tesla w Nevadzie może poszczycić się największą na świecie dachową instalacją fotowoltaiczną. Nie tylko instalacja na dachu o mocy 70 MW, ale również liczne naziemne elektrownie fotowoltaiczne produkują energię elektryczną na potrzeby olbrzymiej fabryki.

Redakcja GLOBEnergia