O ile w przypadku przeglądów sprawa jest prosta – ich zakres, częstotliwość i cena znana jest na początku, o tyle sprawa komplikuje się, gdy dojdzie do awarii.

Autoryzowany instalator systemu fotowoltaicznego jest odpowiednio przeszkolony przez producenta w zakresie montażu i naprawy najczęściej występujących awarii – wyjaśnia Łukasz Tylkowski z firmy Spirvent, polskiego producenta systemów fotowoltaicznych. – Jednak tylko część zagranicznych producentów systemów fotowoltaicznych oferuje wsparcie techniczne dla instalatorów w języku polskim. Gdy mamy do czynienia z systemem polskiego producenta, kontakt jest łatwy i szybki. Dzięki temu niektóre problemy mogą zostać rozwiązane niemal od ręki.

Jeśli nie pomoże konsultacja instalatora z producentem, przedstawiciel firmy może też na miejscu, u właściciela instalacji ocenić sytuację i często na miejscu urządzenie naprawić. To znacząco skraca czas, w którym instalacja nie pracuje, a więc i ogranicza straty.

W przypadku systemów opartych na komponentach produkowanych za granicą na ogół takie rozwiązania nie wchodzą w grę. Zazwyczaj trzeba instalację wyłączyć i wysłać niedziałające poprawnie urządzenie do producenta, następnie poczekać aż wróci już sprawne. Tylko w przypadku najbardziej renomowanych firm można liczyć na inwerter zastępczy na czas awarii.

Gdy do awarii dojdzie po okresie gwarancji, nawet jeśli nie jest ona bardzo poważna, koszt transportu i serwisowania urządzeń za granicą (szczególnie w Azji)  jest na tyle wysoki, że bardziej opłacalnym wyjściem jest kupno nowego sprzętu.

– W przypadku urządzeń wyprodukowanych w kraju w wielu wypadkach naprawa jest jednak opłacalna – dodaje – W długiej perspektywie oznacza to dla użytkownika niższe koszty eksploatacji całej instalacji, ale też ogranicza zaśmiecanie planety, co dla wielu osób decydujących się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma również bardzo duże znaczenie.

Źródło:

Logo Spirvent 255x80