Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu pompy ciepła?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem zainteresowania pompami ciepła. Bez wątpienia jest to wynik kryzysu energetycznego i rosnących cen nośników energii. Polacy zwracają się w kierunku bezemisyjnych pomp ciepła przez co zapotrzebowanie na urządzenia rośnie - a tych na rynku brakuje. Brakuje również wykwalifikowanych ekip instalatorskich zajmujących się montażem pomp ciepła. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią firmę monterską?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Dynamiczny wzrost na rynku pomp ciepła

Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w 2021 r. w Polsce sprzedano blisko 80 tys. nowych pomp ciepła powietrze/woda. Rynek pomp powietrze/woda w naszym kraju wzrósł względem 2020 r. o 88 proc. Jeszcze w marcu 2022 r. PORT PC szacował, że liczba nowych pomp ciepła do ogrzewania budynków zamontowanych w 2022 roku będzie wyższa o 50 proc. względem roku poprzedniego. Wartości te mogą okazać się równie dobrze niedoszacowane lub przeszacowane. Wzrost cen węgla i gazu, przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie pompami ciepła. Z drugiej strony może się jednak okazać, że producenci nie będą w stanie dostarczyć na polski rynek odpowiedniej liczby urządzeń. Rynek pomp ciepła może ograniczyć także niedostateczna liczba ekip monterskich.

Najpierw fotowoltaika, a teraz pompy ciepła

Duże zapotrzebowanie na pompy ciepła sprawiło, że na rynku pojawiają się firmy, które do tej pory nie miały do czynienia z branżą HVAC. Firmy te chcą się przebranżowić i wykorzystać duże zainteresowanie tą technologią. Z podobnym zjawiskiem mieliśmy styczność także w przypadku branży fotowoltaicznej. Za sprawą atrakcyjnego systemu rozliczeń, dotacji i możliwości uzyskania ulgi podatkowej w Polsce nastąpił boom fotowoltaiczny. Szał na panele fotowoltaiczne chciały wykorzystać również firmy wywodzące się z innych branż. Zarówno w przypadku fotowoltaiki, jak i pomp ciepła część tych firm pozostała lub pozostanie w branży na dłużej i uzyska odpowiednie kompetencje. Jednakże inwestorzy muszą wykazać się czujnością, aby mieć pewność, że przeznaczając swoje oszczędności na zmianę źródła ciepła, wybrali firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu pompy?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja 

Przy wyborze firmy do montażu pompy ciepła należy zwrócić uwagę głównie na lokalizację, a konkretniej na obszar działalności. Warto wybierać firmy działające lokalnie. To ważny czynnik, jeżeli chodzi o przeprowadzanie serwisów lub napraw. Firma lokalna będzie w stanie szybko zareagować na problem. Mniejsza odległość, którą musi pokonać serwisant przełoży się także na niższe koszty ewentualnych napraw i serwisów.

Bazujemy na opiniach i poleceniach

Przy wyborze odpowiedniej firmy najlepiej kierować się opiniami i poleceniami innych użytkowników, np. znajomych i sąsiadów. Które rekomendacje mają największe znaczenie? 

“Najlepiej kierować się opiniami użytkowników, którzy pompę posiadają już kilka lat i wiedzą, że dana firma odbiera telefon, wykonuje przeglądy serwisowe (konieczne do utrzymania gwarancji producenta).” - komentuje Anna Warmuz - Kierowniczka Regionu Południe, TOSHIBA HVAC.

Warto również sprawdzić, czy firma posiada autoryzację proponowanego producenta (z reguły firmy umieszczają je na swojej stronie). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy firma znajduje się w sieci partnerskiej producenta, zawsze warto o to dopytać u źródła, czyli u producenta pompy ciepła.

Referencje i media społecznościowe

Pewnie nie każdemu przyszłoby to do głowy, ale warto również prześledzić aktywność rozważanej firmy w mediach społecznościowych.

“Tam najczęściej są zdjęcia z ostatnich inwestycji, można sprawdzić jakość prowadzenia instalacji, przebić przez przegrody. Dzięki tym zdjęciom możemy zwrócić uwagę na detale.” - dodaje Anna Warmuz.

To że firma decyduje się na publikowanie swoich realizacji w sieci oznacza, że zostały wykonane zgodnie ze sztuką. Właściciel wykonanej instalacji musi wyrazić zgodę na opublikowanie zdjęć z realizacji firmie, która ją wykonała. Umieszczenie zdjęcia instalacji, bądź relacji z montażu przez firmę świadczy o tym, że inwestor nie miał zastrzeżeń do realizacji oraz przebiegu montażu.

Uprawnienia F-gazowe

Warto również zapytać, czy instalatorzy posiadają uprawnienia F-gazowe. Uprawnienia F-gazowe są wymagane w przypadku osób montujących urządzenia typu split. Co prawda firmy, których pracownicy nie posiadają uprawnień F-gazowych mogą instalować pompy ciepła typu monoblok. Jednakże jak zaznacza ekspertka Anna Warmuz, firma powinna dostosować pompę do potrzeb budynku i inwestora. Jej zdaniem decyzja o zastosowaniu konkretnego rozwiązania (split/monoblok) nie powinna być podyktowana wyłącznie możliwościami instalatorów.

Optymalizacja pracy, coroczny przegląd oraz ewentualne naprawy

Dawid Pantera z firmy Viessmann zwraca jeszcze uwagę, że montaż pompy ciepła to początek dalszej współpracy. Poza samym montażem pompy ciepła dochodzi również konieczność optymalizacji pracy pompy ciepła, która powinna być przeprowadzona z reguły po kilku tygodniach od uruchomienia. Eksploatacja pompy ciepła wiąże się także z corocznym przeglądem urządzenia oraz ewentualnymi naprawami.

“O ile do samego montażu pompy ciepła hermetycznie zamkniętej pompy ciepła (monoblok) nie ma potrzeby posiadania uprawnień f-gazowych, to do wykonywania napraw po stronie układu chłodniczego już tak.” - uzupełnia Dawid Pantera z firmy Viessmann w kontekście posiadania uprawnień f-gazowych przez instalatorów.

Część producentów wspiera instalatorów w tych procesach i przejmuje pierwsze uruchomienie, utrzymanie w ruchu i naprawy maszyny. W wielu przypadkach jednak wszystkie te czynności muszą dźwigać na barkach instalatorzy. Jaki płynie z tego wniosek? Wybór rzetelnej firmy do montażu pompy ciepła pozwoli nam nie tylko bezproblemowo przejść przez proces montażu, ale także może rzutować na cały okres eksploatacji systemu grzewczego.

Źródło: LinkedIn - Anna Warmuz.

Reklamy
Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA