Na drodze zmian – czy zdążymy?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Clipboard01

Najbliższe lata to strategiczne decyzje dotyczące energetyki. Taktyka przymkniętego oka na nadmierną eksploatację kurczących się zasobów energetycznych i wzrostu cen paliw to realny problem.

Tomasz Zubilewicz: O zmianach polityki energetycznej w obrębie UE mówi się od dawna. Obowiązek redukcji do 2020 roku zużycia kopalnych surowców energetycznych nałożyła na nas Komisja Europejska. Czasu jest coraz mniej, a koszty dostosowania do wymogów z każdym rokiem będą rosły i to bez względu na pogodę. Co na to eksperci rynkowi?
Dorota Winiarska: Jednym z rozwiązań tej kwestii jest modernizacja systemów grzewczych. Większość instalacji grzewczych w Polsce pamięta jeszcze lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Są to stare, nieefektywne technologie, które często wymagają dużych nakładów surowców, aby wytworzyć pożądaną temperaturę. Część z nich to kotły na węgiel, stare kotły olejowe i gazowe, które stanowią duże obciążenie finansowe, jak i środowiskowe, nie wspomnę o bezpieczeństwie użytkowania i uniknięciu tak częstych zaczadzeń w sezonie grzewczym.
TZ: Modernizacje są dobrym rozwiązaniem. Wiem to doskonale , bo sam potraktowałem to jako inwestycję przy swoim domu oraz szansę na wdrożenie technologii, która w przyszłości przyniesie mi wymierne korzyści, zarówno ekonomiczne, ekologiczne, społeczne, jak i polityczne. Już dziś myślę o tym, jak będą wyglądać moje rachunki za kilkanaście lat.
DW: Państwo polskie nie może wziąć na siebie kosztów modernizacji, niemniej jednak powinno stymulować i zachęcać do tego typu działań dotacjami czy ulgami podatkowymi, które powinny być łatwo dostępne, pewne i stałe. Ważne jest to, by sam inwestor był świadomy i zdawał sobie sprawę, że największym konsumentem energetycznym jest branża grzewcza. Zaopatrzenie budynków w energię cieplną stanowi 40% sektora zużycia energii, dlatego powinniśmy wszystkim to uświadamiać, że tutaj tkwi potencjał.
TZ: Od kilku lat mam okazję prowadzić programy, wydarzenia , panele dyskusyjne, podczas których poruszam tę tematykę. Społeczeństwo polskie potrzebuje edukacji i wiedzy na temat technologii przyszłości. Jesteśmy otwarci na takie zmiany, chcemy inwestycji na lata, chcemy poczucia bezpieczeństwa i oszczędności, dlatego o tym komunikujemy. Potwierdzają to liczne maile i zapytania widzów, nawet i tych, którzy spotykają mnie na ulicy.
DW.: W tym miejscu pragnę podziękować Panu za partnerskie relacje oraz zaufanie do najlepszych marek branżowych. Te pozytywne zmiany, które zaszły w ostatnich latach w branży grzewczej, nie byłyby możliwe bez pana edukacji, rekomendacji na łamach programów TVN. Dialog z ekspertami na temat dobrych praktyk jest pierwszym ogniwem zmian mentalności, a także nawyków klientów.
TZ.: Z optymizmem patrzę w przyszłość i wierzę, że pewne i sprawdzone efektywne technologie dają gwarancję na lata. Pomyślmy o tym. Twórzmy dobre klimaty, właściwe wybory gwarantują sukces!

Dorota Winiarska