Na drogi wyjechała pierwsza w Polsce elektryczna śmieciarka

Gmina Świebodzice zakupiła elektryczną śmieciarkę. Jest to pierwszy tego rodzaju pojazd w Polsce. Zgodnie z wymogami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do realizacji zadań publicznych z wykorzystaniem pojazdów zeroemisyjnych. Udział ten od 1 stycznia 2022 roku wynosi 10 proc.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Inwestycja realizowana w całości ze środków krajowych

Dolnośląska gmina zakupiła pojazd z 90 proc. dofinansowaniem z rządowego funduszu Polski Ład, w ramach „Programu Inwestycji Strategicznych”. Ten jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego w całości ze środków krajowych.

Świebodzice zakupiły również elektryczny pojazd do zamiatania ulic i dwa samochody funkcjonalne do użytku zakładu gospodarki komunalnej i straży miejskiej. Wraz ze elektryczną śmieciarką marki Renault Trucks, kwota dofinansowania zakupu czterech pojazdów wyniosła ponad 3,6 mln zł.

Nowe pojazdy są w pełni ekologiczne i z uwagi na wyjątkowo niski poziom hałasu umożliwiają swobodną obsługę terenów zamieszkałych nawet we wczesnych godzinach porannych.

Wykorzystanie pojazdów elektrycznych w zadaniach komunalnych to doskonały przykład obniżenia niskiej emisji w sektorze transportu i realizacji ustawowego celu w zakresie udziału 10 proc. pojazdów elektrycznych w gminnym taborze transportowym.

Powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska
Uroczysty odbiór pojazdów elektrycznych zakupionych w ramach realizacji zadania „Zakup taboru zeroemisyjnego na potrzeby Gminy Świebodzice wraz z budową stacji ładowania”.
Źródło: Swiebodzice.pl
Uroczysty odbiór pojazdów elektrycznych zakupionych w ramach realizacji zadania „Zakup taboru zeroemisyjnego na potrzeby Gminy Świebodzice wraz z budową stacji ładowania”.
Źródło: Swiebodzice.pl

Śmieciarka elektryczna jest wyposażona w system ładowania baterii podczas hamowania pojazdu.

Po ośmiu godzinach pracy miała ponad 40 proc. baterii, czyli tak naprawdę po doładowaniu w dwóch pauzach, jakie są wymagane dla kierowców ciężarówek, może jeździć na dwie zmiany. Świetny system odzysku energii hamowania – zdjęcie nogi z gazu to automatyczne ładowanie energii. Na górce w Pszennie 3 proc. baterii zostało doładowane tylko przez zdjęcie nogi z gazu.

Poinformował świebodzickiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Sławomir Sprawka, cytowany przez lokalne media

Wykorzystanie pojazdów elektrycznych do zadań komunalnych ma kilka cech sprzyjających elektryfikacji transportu. Charakter rund zbiorczych w trybie stop-start, obciążający silniki wysokoprężne i zwiększający zużycie oleju napędowego, jest dostosowany do charakterystyki pracy silników elektrycznych. Z kolei natychmiastowy moment obrotowy pojazdów elektrycznych pomaga w rozruchu podczas realizacji działań przez służby komunalne.

Źródło: gov.pl, Swiebodzice.pl, Walbrzych.pl

Zdjęcie główne: Swiebodzice.pl

Zobacz również