Na horyzoncie nowy program wspierający efektywność energetyczną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że 1 stycznia 2022 roku zostaną uruchomione programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii przez podmioty zobowiązane. Dofinansowania będą dotyczyły systemów świadectw efektywności energetycznej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Efektywność energetyczna

Wystartowanie z kolejnymi programami będzie możliwe dzięki opublikowanemu 29 listopada 2021 roku rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości – czytamy w komunikacie.

Programy finansowe znalazły się w znowelizowanej w 2021 roku ustawie o efektywności energetycznej. Stanowią alternatywę dla podmiotów zobowiązanych w zakresie rozliczania obowiązku oszczędności energii. Mogą one realizować programy bezzwrotnych dofinansowań w celu współfinansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego np. gospodarstw domowych lub firm z obszaru MŚP.

Jakiego rodzaju przedsięwzięcia zalicza się do działań poprawiających efektywności energetyczną? Nowelizacja wskazuje na wymianę urządzeń lub instalacji służących do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na urządzenia lub instalacje charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej oraz przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

- Jeżeli podmiot zobowiązany chciałby rozpocząć realizację programu dofinansowań w 2022 roku, sporządza regulamin programu dofinansowań i przekazuje  jego kopię do Prezesa URE najpóźniej do 15 grudnia 2021 roku – informuje resort.

Programy mają być wsparciem dla „Czystego Powietrza”

Nowe programy finansowe mają być wsparciem procesu modernizacji indywidualnych źródeł ciepła, w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Dotyczy to także ogólnopolskiego programu programu „Czyste Powietrze” i działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju. Programy dofinansowań pozwolą także na odblokowanie inwestycji proefektywnościowych u małych odbiorców końcowych, tj. w gospodarstwach domowych przez spółki działające na rynku energii.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i środowiska

Zobacz również