Popularne dziś panele fotowoltaiczne posiadają najczęściej odcień niebieski, kierujący się w stronę granatowego. Nierzadko instalowane są moduły z czarnymi ogniwami  i wszystkimi elementami właśnie w kolorze czarnym (full black), które idealnie współgrają z nowoczesnymi domami, które posiadają ciemne dachy.

Producenci dwoją się i troją, aby dostosować instalacje fotowoltaiczne do coraz większych wymagań inwestorów, ale także projektantów i architektów. Niebieski kolor nie zawsze współgra pod względem estetycznym z danego rodzaju zabudowaniem lub elementem miasta. Eksperci pokładają duże nadzieję w panele o dużym poziomie przezroczystości, które będzie można instalować zamiast szyb w oknach. Te mogą zapewnić ogniwa perowskitowe, produkowane metodą druku.

Słowenia prezentuje pomarańczowe i białe panele PV

Słoweński producent paneli fotowoltaicznych Bisol Spectrum zaprezentował panele fotowoltaiczne z wbudowanym szkłem o kolorze pomarańczowym (Terracotta Orange) oraz białym (Alabaster White). Jak wyjaśnia producent, zostały zaprojektowane nie tylko w celu dostosowania ich do budynków, ale także udoskonalenia samych budynków i dachów o różnych stylach.

Panele o kolorze pomarańczowym pasują kolorem do typowych holenderskich budynków i ceglanych dachów. Wygląd instalacji pozwala na dyskretne wtopienie się paneli w budynek. W naszym kraju pomarańczowo-brązowe dachy są wręcz nieodzownym elementem domów jednorodzinnych. Moc pomarańczowego modułu wynosi 200 MW.

Pomarańczowe panele fot. Bisol

Z kolei białe panele to rozwiązanie przeznaczone dla wielkopowierzchniowych budynków, które pozwolą na zachowanie ich historycznego charakteru. Mogą być zainstalowane na białych powierzchniach zabytków, ale także zwykłych budynków. Białe budownictwo jest charakterystyczne dla krajów basenu Morza Śródziemnego np. Grecji. Jak czytamy na stronie producenta, moc modułu wynosi 190 W.

Białe panele fot. Bisol

Oba moduły objęte są 25-letnią gwarancją na wydajność i 15-letnią gwarancją na produkt. Producent twierdzi, że po 25 latach panele będą działały z 85 proc. swojej pierwotnej wydajności.

-Koloryzacja odbywa się po wewnętrznej stronie szkła, dzięki czemu kolor jest znacznie trwalszy i odporniejszy na wszystkie warunki pogodowe – powiedział w rozmowie z PV Magazine rzecznik firmy.

Straty wydajności?

O ile słoweński producent zapewnia, że po 25 latach białe i pomarańczowe panele będą działały z 85 proc. swojej pierwotnej wydajności, to powszechnie wiadomo, że kolorowe mają mniejszą efektywność. Rok temu informowaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl, że w 2017 kiedy rozpoczęto testy uważano, iż kolorowe panele osiągają sprawność niższą o 40 – 50 proc. Jednak już w 2018 r. udało się wykazać, że w przypadku szarych modułów jest to zaledwie 11 proc. Otrzymane wyniki zostały potwierdzone przez instytut badawczy University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland (SUPSI).

Dlaczego panele PV są niebieskie?

Kolor paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju zastosowanych modułów – monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Te pierwsze zazwyczaj mają głęboki, ciemny kolor. Moduły polikrystaliczne są zbudowane z czystego krzemu, więc mają jednolitą powierzchnię w połączeniu z zabarwieniem od ciemnoniebieskiego do czarnego. Moduły polikrystaliczne są – jak sama nazwa wskazuje – mieszanką kryształów polikrzemu. Częściowo rozpoznawalne są także poszczególne granice kryształów. Są nieco lżejsze i mają niebieskawy odcień.

Moduły monokrystaliczne stanowiły dokładnie 97,3 proc. modułów sprzedanych w 2020 r. W II półroczu 2020 r. wzrósł udział sprzedaży modułów wykonanych w technologii Half Cut Cell (moduły z ogniwami ciętymi na pół), który wyniósł 82,5 proc. W zestawieniu znaczący udział mają również moduły fotowoltaiczne z całymi ogniwami (16,4 proc.). Łączny udział pozostałych technologii (tj. Bi-Facial, MWT, Shingled) kształtuje się na poziomie 1 proc.

Źródło: Bisol/PV Magazine

Redakcja GLOBEnergia