Na rynku samochodów elektrycznych króluje Tesla

Większośc samochodów całkowicie elektrycznych (BEV – ang. Battery Electric Vehicle) sprzedawanych w Polsce to Tesle. Amerykański producent w ubiegłym roku sprzedał na polskim rynku 4599 nowych aut, a kolejne 805 samochodów tej firmy sprowadzono z zagranicy. Dwa najpopularniejsze modele aut elektrycznych sprzedawane w Polsce w 2023 roku to Tesla Model y i Tesla Model 3.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W 2023 roku w Polsce zarejestrowano 23 651 samochodów całkowicie elektrycznych.
  • Najchętniej wybieranymi modelami były samochody Tesli.
  • Amerykańska marka produkująca samochody elektryczne dominuje również w USA.

Jeszcze w styczniu 2023 roku blisko 53% nowo zarejestrowanych aut miało silnik spalinowy lub diesla. W styczniu bieżącego roku takie samochody stanowiły już tylko 45,1% nowych pojazdów, hybrydy (HEV – ang. Hybrid Electric Vehicle) aż 46,6%, hybrydy typu plug-in (PHEV) 2,4%, a samochody całkowicie elektryczne 2,6%. Nie jest to wynik, który robi bardzo duże wrażenie. Zauważyć można jednak, że auta wykorzystujące tylko tradycyjne paliwa tracą na popularności.

Co czwarte BEV było Teslą

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaje, że w zeszłym roku w Polsce pojawiło się 23 651 nowych osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych. Skoro 5 404 z nich to różne modele Tesli, samochody Elona Muska stanowiły około 23% wszystkich aut elektrycznych zarejestrowanych w 2023 roku. Dwa najpopularniejsze modele to projekty Tesli. Model Y sprzedał się w ilości 2 502, Model 3 – 1 849. Na trzecim miejscu Audi Q4 e-Tron z wynikiem 896 sztuk – ponad dwukrotnie mniej niż Tesla Model 3. Tesla zostawiła więc konkurentów daleko w tyle. Można powiedzieć, że Tesla urosła w Polsce w ekspresowym tempie. Jeszcze trzy lata temu, w 2020 roku w naszym kraju samochód tej marku kupiły tylko 163 osoby. 

Sytuacja na rynku Europejskim

W poprzednim miesiącu (styczeń 2024) aż 10,9% nowo zarejestrowanych samochodów było w Unii Europejskiej całkowicie elektryczne. Można powiedzieć, że w Polsce użytkownicy wybierają auta całkowicie elektryczne cztery razy rzadziej niż w reszcie Europy. Najwięcej na rynku BEV dzieje się w Belgii, Holandii, Francji i w Niemczech – te cztery kraje odpowiadają za 66% nowych rejestracji BEV w styczniu.

USA

Wartość rynku samochodów elektrycznych szacowana jest w Stanach Zjednoczonych na około 49 miliardów dolarów. Pod względem elektromobilność USA jest jednak za Europą, w 2023 roku udział aut całkowicie elektrycznych we wszystkich sprzedażach wyniósł 7,4%. Najwięcej elektryków sprzedaje się w Kalifornii (aż 21,1% wszystkich nowych aut w 2023 roku). Najmniejsze zainteresowanie BEV przejawia Dakota Północna, tam tylko 7 na każde 1000 sprzedanych samochodów miało napęd elektryczny. Uogólniając, można powiedzieć, że zachodnie wybrzeże chętniej wyzbywa się aut spalinowych, niż środkowa część kraju, czy wybrzeże wschodnie. 

W swoim ojczystym kraju Tesla również wyszła na prowadzenie, zostawiając daleko w tyle 26 pozostałych producentów BEV. Ponad połowa aut elektrycznych sprzedanych w Stanach w zeszłym roku to Tesle, z czego najbardziej popularny (podobnie jak w Polsce) jest Model Y, wypuszczony w 2020 roku. Jednak rok wcześniej Tesla miała udziały w rynku na poziomie 66%. Może to oznaczać, że inne firmy również zaczęły walczyć o użytkowników aut elektrycznych. Tesla produkuje tylko i wyłącznie elektryki, ale pięciu jej najbliższych rywali (Chevrolet, Ford, Hyndai i Mercedes) zajmuje się głównie produkcją samochodów spalinowych. I chociaż żadna z tych firm osobno nie ma szans z Teslą, to jednak powoli robią sobie miejsce na rynku elektromobilności.

Źródło: ACEA, PZPM, Global Market Insights, Polish EV Outlook

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia