Plany rozwoju OZE

PGE Energia Odnawialna, spółka córka PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, iż na terenach pokopalnianych w Bełchatowie powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 600 MW oraz elektrownie wiatrowe o mocy 100 MW.

Prezes PGE EO wskazał, że farmy słoneczne powstaną na kilku kompleksach działek o powierzchni ponad 500 ha. W tej samej lokalizacji powstaną także instalacje wiatrowe, jednak będzie to uzależnione od nowelizacji ustawy odległościowej. W przypadku jej szybkiego przyjęcia tj. w 2021 r., elektrownie wiatrowe mogą powstać w przeciągu 5-7 lat.

Jedna z farm fotowoltaicznych powstanie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, druga m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk” lub „Górą Szczerców”.

Transformacja Bełchatowa

Bełchatów to region tradycyjnie związany z wydobyciem i konwencjonalnym wytwarzaniem energii elektrycznej. PGE realizuje Program Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów, którzy przewiduje budowę nisko i zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznych. PGE przeznaczy 5 mld zł na transformację regionu bełchatowskiego, oraz 2,3 mld zł regionu turoszowskiego. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV Grupy PGE. Zgodnie z jego założeniami, największy wytwórca energii elektrycznej w Polsce (41 proc.) zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy 3 GW do 2030 r.

Na terenie kompleksu Bełchatów powstanie także instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii oraz Centrum Rozwoju Kompetencji. Głównym zadaniem Centrum będzie zapewnienie szkoleń osobom kończącym pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej. Kształcenie w CRK będzie skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z OZE. PGE przewiduje szkolenia i kursy  m.in. z zakresu energetyki odnawialnej, morskich farm wiatrowych, sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, jak również w zawodach przyszłości, jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii. Prowadzone będą także zajęcia z technicznego języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu.

Jakie są plane odnośnie eksploatowanego wyrobiska kopalni? Zostanie zalane wodą. W efekcie będzie to najgłębsze w Polsce jezioro o łącznej powierzchni 3 890 ha, wokół których powstanie infrastruktura turystyczna, generująca miejsca pracy dla tysięcy mieszkańców regionu.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna/ISB News 

 

Redakcja GLOBEnergia