Na Warmii i Mazurach powstaną pierwsze w regionie elektrownie słoneczne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pv farma

Takich inwestycji jeszcze na Warmii i Mazurach nie było. W przyszłym roku w trzech miejscach naszego regionu powstaną duże elektrownie słoneczne. Wszystkie powstaną dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

W czwartek 28 listopada w Olsztynie podpisano trzy umowy dofinansowania budowy dużych elektrowni słonecznych na Warmii i Mazurach. Jedna z farm fotowoltaicznych powstanie na dwuhektarowej działce na terenie lądowiska w Gryźlinach, niedaleko Olsztyna.

- Ta inwestycja to doskonały przykład współpracy dwóch samorządów: starostwa olsztyńskiego i gminy Stawigudy – mówi Maria Sokoll, z-ca prezesa WFOŚiGW w Olsztynie. – Będzie to dobry przykład dla innych. Już w tej chwili myślą o podobnych inwestycjach między innymi spółki komunalne. Podobne projekty już dawno zostały zrealizowane w Niemczech. Cieszę się, że poszliśmy za ich przykładem i takie inwestycje powstaną także u nas.

A jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt nie wierzył w to, że taka farma powstanie koło lotniska w Gryźlinach.

- Wraz z Politechniką Warszawską zrobiliśmy wspólny projekt dotyczący budowy takiej elektrowni – mówi Zbigniew Pampuch, Starosta Olsztyński. – Nikt nam wówczas nie dawał szans, że taka inwestycja może u nas powstać. Dziś, po kilku latach, spotykamy się, aby sfinalizować budowę tej ważnej inwestycji. Serdecznie dziękuję Wojewódzkiemu Funduszowi, który był naszym motorem napędowym działań starostwa i gminy w zakresie prac na przygotowaniem tego projektu.
Jak się okazuje obawy co do powstania elektrowni słonecznej mieli też samorządowcy.

- Przyznaję, że miałem pewne obawy dotyczące budowy tej elektrowni – mówi Teodozy Marcinkiewicz, wójt gminy Stawiguda. – Wraz z radnymi pojechaliśmy do Wierzchosławic, gdzie oglądaliśmy podobną inwestycję. Przyjechaliśmy stamtąd przekonani, że warto taka inwestycję realizować u nas.

Farma w Gryźlinach ma mieć moc 1 MWp, z którego produkowana energia będzie sprzedawana do sieci elektrycznej. Rocznie będzie można uzyskać 900 megawatogodzin czystej energii elektrycznej. Panele słoneczne zostaną ustawione na powierzchni ok. 6 tys. m kw. Całkowity koszt budowy ekologicznej elektrowni wyniesie ponad 8 mln zł, z czego 3,3 tys. to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Pozostała kwota m.in. z nisko oprocentowana pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Podobna instalacji powstanie w okolicach Bań Mazurskich w miejscowości Grodzisko, gdzie na ponad dwuhektarowej działce powstanie farma o mocy 611 KW. W tym przypadku cała energia, która zostanie wytworzona zostanie odsprzedana do sieci. Koszty inwestycji oszacowano na ponad 5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dofinansowanie unijne. Trzecia instalacja o mocy 5 MW, której nadano nazwę „Słoneczna polana”, powstanie w miejscowości Wolnica, gm. Lubomino. Koszt budowy elektrowni wyceniono na ponad3,2 mln zł, z czego 1,32 mln zł to dofinansowanie z RPO WiM. Budowa wszystkich trzech elektrowni zakończy się w przyszłym roku.

Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie