Co to jest nielegalny pobór energii elektrycznej?

Jak podaje Ustawa Prawo Energetyczne (art. 3 pkt 18) nielegalne pobieranie energii to pobieranie energii bez zawarcia umowy, z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo – rozliczeniowego, lub poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo – rozliczeniowy.

Jak podaje Tauron Dystrybucja, w 2016 r. ponad 85 tysięcy przeprowadzonych kontroli wykazało ponad 6 tysięcy przypadków nielegalnego poboru energii. Rok wcześniej prawie 90 tysięcy kontroli przyniosło w efekcie wykrycie ponad 7 tysięcy nielegalnych podłączeń.

Złodzieje muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nielegalny pobór energii jest karany! Jest to przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W nawiązaniu do komunikatu wystosowanego przez Tauron Dystrybucja wyjaśniamy w jaki sposób złodzieje dopuszczają się kradzieży energii elektrycznej.

Rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja wyjaśnia dla redakcji GLOBEnergia, że wśród tych, którzy nielegalnie pobierają energię znaleźć można zarówno osoby prywatne i firmy.

W jaki sposób dochodzi do nielegalnego poboru energii elektrycznej?

 

„Klienci indywidualni najczęściej: dopuszczają się manipulacji w układach pomiarowych tak indukcyjnych, jak i elektronicznych. Zdarza się, że kradzież jest dokonywana na zarzutkę, czyli prowizoryczne podpięcie do linii biegnących na zewnątrz budynków. Bywa, że energia jest kradziona z instalacji zasilających klatki schodowe, strychy i piwnice należące do wspólnot lokatorskich bądź spółdzielni. Zdarza się też czasem, że skradziona energia pochodzi od sąsiada.” – wyjaśnia rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Jak informuje Tauron Dystrybucja, w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń pomagają klienci zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami.  Warto wiedzieć, że każde zgłoszenie jest sprawdzane, a osoba, która go zgłosi pozostaje anonimowa.

Co prawda przedsiębiorstwa również kradną energię elektryczną, ale proceder ten jest dużo rzadszy niż w przypadku osób fizycznych.

„Wśród firm proceder nielegalnego poboru jest rzadszy, a wykorzystywane metody są podobne do tych, z których korzystają odbiorcy indywidualni.” – dodaje rzecznik prasowy.

Najłatwiejszym sposobem zgłoszenia podejrzenia nielegalnego poboru energii elektrycznej jest telefon bezpieczeństwa. W firmie Tauron działa specjalna Linia antykradzieżowa. Swoimi podejrzeniami można dzielić się pod numerem telefonu 801 444 606. To pod tym numerem można zgłaszać wszelkiego rodzaju zauważone przeróbki i prowizorki.

Źródło: Tauron

Redakcja GLOBEnergia