Jak wygląda zainteresowanie pompa ciepła na Żywiecczyźnie?

 
Na redakcyjne pytania odpowiada Aleksander Juraszek, firma Instalex z Żywca.
 
Jak wygląda zainteresowanie pompa ciepła na Żywiecczyźnie?
Ja się cieszę, bo na Żywiecczyźnie coraz więcej osób przekonuje się do pomp ciepła. Pompy ciepła są znakomitym sposobem na ogrzewanie budynku. Na Żywiecczyźnie nie wszędzie jest dostęp do gazu ziemnego, więc coraz więcej osób patrząc na to jak dużo jest zamontowanych pomp ciepła, czy to u sąsiadów, czy u rodziny przekonuje się do tego typu instalacji. 
Nasza firma specjalizuje się głównie w montażu pomp gruntowych, bo rejon Żywiecczyzny jest takim rejonem, gdzie zimy są nieco ostrzejsze, a pompy ciepła gruntowe są stabilniejszym źródłem ciepła. Pompy gruntowe przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych pracują efektywniej, lepiej. 
 
Co z odwiertami? Czy są jakieś problemy z ich wykonanywaniem w okolicach Żywca?
Wbrew pozorom, ze względu na warunki geologiczne naszego regionu nie ma problemu z odwiertami. Wiercimy metodą udarową, sprężonym powietrzem. 
Inwestorzy pytający nas o pompy ciepła często mieli już styczność z takimi systemami, gdzieś je widzieli i przekonali się, że to działa. Często pytają nas o sprawy techniczne, a Ci, którzy takich doświadczeń nie mieli pytają po prostu: „Czy nam to ogrzeje nasz budynek? Czy tego ciepła wystarczy?”
Co więcej, ostatnie lato, w ubiegłym roku pokazało, że w Polsce też potrafią być wysokie temperatury przez dłuższy okres czasu i że chłodzenie, czy pasywne czy aktywne jest coraz bardziej pożądane. 
 
A jakie rodzaje systemów wykonujecie najczęściej? Monowalentne czy biwalentne?
Przy gruntowych pompach ciepła stosujemy generalnie systemy monowalentne i nie ma żadnego zagrożenia, że pompa ciepła nie wystarczy, chyba ze wystąpi zanik prądu w sieci. Ale nawet w takiej sytuacji są odpowiednie rozwiązania np. w postaci agregatu prądotwórczego. Zresztą dzisiaj nie ma już sytuacji że prądu nie ma parę dni, tylko są to raczej parogodzinne przerwy. Poza tym, pompa ciepła ogrzewa najczęściej budynek poprzez ogrzewanie podłogowe, które jest dużym buforem, zatrzymującym tę energię w budynku przez odpowiedni czas, albo zamontowany jest bufor, który pełni rolę magazynu energii. 
 
Najczęściej montujemy pompy ciepła w nowych budynkach, aczkolwiek zdarza się nierzadko, że modernizujemy również systemy grzewcze, zwłaszcza stare kotłownie olejowe. 
Pierwsze pytanie jakie pada dotyczy dofinansowania. Generalnie wiemy jak to dzisiaj wygląda. Wiadomo też że na razie wiele programów stoi w miejscu. Niektóre samorządy, poszczególne gminy próbują coś w tym temacie robić i są to kwoty, które ludzi zachęcają do tego, żeby postawić na pompy ciepła. 
 
Źródło: GLOBEnergia

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj więcej komentarzy już dziś!

appstore        google play