Nadchodzi 5 lat z niedoborami krzemu na rynku!

Coraz większe zawirowania na rynku surowców do produkcji modułów fotowoltaicznych. Srebro z mocnymi wahaniami cen na giełdzie, krzem z problemami z transportem, ale też z mocami produkcyjnymi, a na rynku boom i moda na fotowoltaikę dużą i małą. Nadchodzą ciężkie czasy dla producentów. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ogniwo fotowoltaiczne

Wojna w Ukrainie i intensyfikacja wirusa COVID-19 w Chinach mocno ogranicza produkcję i dostawy modułów fotowoltaicznych na rynku zbytu. Rośnie też zużycie srebra, a przez to i jego cena. Jakie informacje docierają do nas od producentów?

COVID-19 paraliżuje transport

Raporty z Chin pokazują, że transport polikrzemu z prowincji Sinciang jest mocno zakłócony przez lokalne blokady. Sinciang to chińskie zagłębie fotowoltaiczne, a według danych z 2021 roku aż ok. 95% paneli dostępnych na rynku zawiera w sobie krzem właśnie z Sinciangu. 

Z czego wynikają blokady? Przede wszystkim z gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Chinach i w zasadzie całkowitej blokady Szanghaju i Ningbo, czyli dwóch głównych portów, które odpowiadają za znaczną większość dostaw produktów fotowoltaicznych na rynki światowe. Mówi się też, że transport drogowy w kraju jest poważnie zakłócony.

Ceny płytek już szósty raz w górę!

Problemy z dostępnością krzemu i duże zapotrzebowanie na te produkty skutkuje problemami logistycznymi w zakładach produkcyjnych. Jak podaje pvmagazine.com, już szósty raz w tym roku ceny płytek krzemowych podnosi jeden z producentów podając jednocześnie, że jeśli nic się nie zmieni, to niedobór produktów krzemowych będzie się utrzymywał na rynku fotowoltaicznym przez najbliższych 5 lat. Producenci fizycznie nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości polikrzemu tak szybko, by na bieżąco zaspokajać popyt, dlatego w planach są duże inwestycje zwiększające moce produkcyjne. Ale czy to wystarczy? 

Gigantyczne zamówienia od fotowoltaicznych gigantów

Rosnący globalny popyt na energię słoneczną widać po skali zamówień jakie składają do producentów płytek tacy producenci modułów jak chociażby Longi czy JA Solar. Producenci ci złożyli w tym roku zamówienia na ponad milion ton płytek krzemowych u jednego tylko producenta. Pomimo tego, że producent ten zwiększa moce produkcyjne i na ukończeniu ma kolejną fabrykę, która wesprze produkcję, zamówienia te zablokowały mu sprzedaż kolejnych produktów na trzy, a nawet pięć lat. 

Wzrasta zapotrzebowanie na srebro, a jego ceny - mocno w górę!

Nie tylko producenci krzemu stoją przed wyzwaniami w utrzymaniu i realizacji zleceń. Według Silver Institute popyt na srebro w przemyśle fotowoltaicznym wzrósł w ubiegłym roku o 13% do 3536 ton. Oczekuje się, że w tym roku wzrośnie o kolejne 12% do 3950 ton. Naukowcy z instytutu podają, że przejście na moduły typu TOPCon i trwająca produkcja ogniw heterozłączowych HJT, które wymagają od 30% do 80% więcej srebra niż obecne moduły, mogą popchnąć przemysł fotowoltaiczny w kierunku wyższego zużycia srebra.

Jak odpowiadają producenci srebra? Podnoszą ceny. W 2021 roku jego ceny wzrosły o 22% i osiągnęły najwyższy od dziewięciu lat poziom 25,14 USD za uncję trojańską (31,1034768 g). Rosnące zapotrzebowanie na srebro pokazuje wznowienie działalności przemysłowej i ponownego otwarcia firm po pandemii Covid-19. Inne czynniki wzrostu zapotrzebowania na srebro wskazane w raporcie to rozsądne wymagania gospodarki domowej, boom na elektronikę użytkową, inwestycje w infrastrukturę 5G i rosnące zużycie końcowe w zielonej gospodarce, głównie w fotowoltaice.

Jak ta sytuacja przełoży się na ceny systemów fotowoltaicznych i na finalne ceny produktów dla klientów końcowych? Odpowiedź może być tylko jedna, co pokazujemy chociażby w średnich cenach systemów fotowoltaicznych na polskim rynku. 

Opracowano na podstawie: Silver Institute, pvmagazine,com, pv-tech.org

Zobacz również