Nadchodzi Era Energetyki Słonecznej – jak fotowoltaika zrewolucjonizuje system elektryczności?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Raport IRENA - Letting in the Light - poddaje analizie technologie PV, ekonomię, systemy wdrażania, infrastrukturę oraz politykę i przedstawia istniejące między nimi powiązania, podkreślając globalne perspektywy rozwoju PV.

Według raportu zastosowanie energii solarnej ulega ekspansji, co jest powodowane głównie redukcją kosztów. Przewiduje się, że koszty te zmniejszą się o 59% w ciągu kolejnych 10 lat. Szacuje się, że moc wyprodukowana przez PV może wzrosnąć z 227 GW dziś do 1760-2500 GW do 2030 r.

Energetyka odnawialna zyskuje na znaczeniu, a energia solarna odgrywa w tym kluczową rolę, jak twierdzi dyrektor IRENA- Adnan Z. Amin.

Raport zawiera dane i statystyki dotyczące:

  • Mocy instalacji: Fotowoltaika jest najszerzej stosowanym źródłem elektryczności na świecie pod względem liczby instalacji, a jej popularność ciągle wzrasta. W ciągu ostatnich pięciu lat globalna moc zainstalowana wzrosła z 40 GW do 227 GW. Dla porównania, całkowita moc wygenerowana w Afryce równa się 175 GW.
  • Kosztów: Ceny PV wahają się od 5 do 10 centów za kWh w Europie, Chinach, Indiach, Afryce Południowej oraz USA. W 2015r. rekordowo niskie ceny zostały ustalone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (5,84 ¢/kWh), Peru (4,8 ¢/kWh) i Meksyku (4,8 ¢ /kWh). Dane wskazują na malejący trend oraz potencjał do dalszej redukcji kosztów.
  • Inwestycji: PV obecnie reprezentuje więcej niż połowę wszystkich inwestycji w sektorze OZE. W 2015 r. globalna inwestycja osiągnęła 67 mld USD dla dachowych instalacji PV, 92 mld USD dla systemów na skalę przemysłową oraz 267 mld USD dla systemów off-grid.
  • Zatrudnienia: W sektorze PV zatrudnionych jest obecnie 2,8 mln ludzi-w działach produkcji, instalacji i utrzymania. Są to najwyższe wartości ze wszystkich odnawialnych źródeł energii.
  • Środowiska: Generowanie energii z sektora PV już teraz zredukowało emisję CO2 do 300 mln t na rok. Liczba ta może wzrosnąć do 3 Gt CO2 na rok w 2030 r.

Raport podaje też pięć rodzajów działań, które mogą pomóc osiągnąć wzrost udziału PV:

  • Dostosowanie polityki w oparciu o innowacje,
  • Wsparcie ze strony rządu dla badań i działań rozwojowych,
  • Stworzenie globalnych standardów,
  • Zmiana struktury rynku,
  • Zastosowanie technologii inteligentnych sieci oraz magazynowania energii.

Raport Letting in the Light jest trzecią skupiającą się na energii solarnej publikacją wydaną przez IRENA tego lata. W zeszłym tygodniu IRENA wydała The Power to Change, która to publikacja przewiduje, że średnie koszty generowania elektryczności przez technologie solarne, a także wiatrowe mogą spaść o 26-59 % do 2025 r. Wcześniej tego tygodnia IRENA wydała End-of-Life Management; Solar Photovoltaic, gdzie pokazano, że techniczny potencjał materiałów odzyskanych z wyeksploatowanych paneli może przekroczyć 15mld USD do 2050 r., prezentując istotne możliwości biznesowe.

Źródło: www.irena.org, irenanewsroom.org