Odnawialne źródła energii – dlaczego są coraz bardziej popularne? Bo najlepsza energia to taka, której nie trzeba produkować!

Genialnym surowcem energetycznym jest słońce, bo…. świeci za darmo! Aby pokryć światowe zapotrzebowanie na prąd wystarczyły by moduły o powierzchni 450×450 km. W ubiegłym roku, w skali globu oddano 40 GW nowych mocy w instalacjach PV, w tym około 7 GW tylko w Europie. Czas na inwestycję jest bardzo dobry – nowa Ustawa o OZE, korzystna dla małych instalacji oraz malejące ceny komponentów do instalacji fotowoltaicznych przyczyniają się do coraz większego zainteresowania tą technologią. Warto zauważyć, że w ciągu 7 lat ceny modułów PV spadły o 80%.
Nasza planeta, oprócz Słońca,  również posiada niewyczerpane zasoby energii zgromadzonej pod ziemią. Korzystają z niej również pompy ciepła. Urządzenia uniwersalne, które mogą korzystać zarówno z energii geotermalnej, jak i energii cieplnej przekazanej przez słońce do gruntu lub powietrza. Jak podaje EHPA, by uniezależnić Europę się od gazu z Rosji, należałoby zainstalować 54 mln pomp ciepła.
Najnowsze dane pokazują, że w 2013 roku sprzedano w Unii Europejskiej ponad 1 500 000 sztuk powietrznych pomp ciepła i 89 500 gruntowych pomp ciepła. A pod koniec 2013 roku, całkowita ilość zainstalowanych w Europie pomp ciepła, zarówno powietrznych jak i gruntowych przekroczyła 21 600 000.
Nie możemy również pominąć energetyki wiatrowej, będącej źródłem czystej energii elektrycznej. Technologię tę, podobnie jak fotowoltaikę cechuje skalowalność, a więc możemy instalować małe urządzenia bazujące na energii wiatru, o mocy 1 kW, 5 kW oraz turbiny wiatrowe o mocy kilku megawatów. Warto wiedzieć, że instalacja wiatrowa o mocy 5 kW może zasilić w energię dom jednorodzinny.
Jak z tego naturalnego dobra korzystać w sposób efektywny energetycznie? W Poznaniu odbędzie się energetyczna burza dyskusji wzniecona przez ekspertów podczas wydarzenia GLOB PEŁEN ENERGII. W specjalnie przygotowanej czaszy w trakcie targów Green Power w Poznaniu (26-28.05.2015) specjaliści przybliżą zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, fotowoltaiką, wentylacją oraz skojarzoną produkcją energii, ekonomiką oraz nową sytuacją prawną. Podczas spotkań nie zabraknie odniesień do aspektów praktycznych, omówienia typowych błędów instalacyjnych oraz dobrych praktyk opartych na konkretnych przykładach.
Energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna – to nasz glob pełen energii. Warto tu być.