Nadeszły ciężkie czasy dla solarów w Europie

Kolektory zdjęcie główne

To będzie prawdopodobnie ciężki rok dla branży solarnej na starym kontynencie. Bieżący okres to słaba sprzedaż urządzeń grzewczych i załamanie zainteresowania solarami w nowym budownictwie. Sprawdzamy statystyki – nie jest dobrze, zwłaszcza w Polsce i Niemczech. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Kolektory zdjęcie główne

Podziel się

Rynek ostro wyhamował

Lata 2021 i 2022 upłynęły pod znakiem wzrostu na rynku solarów. Niestety w poprzednim roku rynek zaczął hamować, zamykając zestawienia za 2023 r. ze spadkiem 23,9% (rok do roku). 

EurObserv’ER w swoim najnowszym raporcie szacuje powierzchnię kolektorów słonecznych zainstalowaną w Europie w 2023 rok na nieco ponad 1,8 miliona m2. Dla porównania w roku 2022 było to 2,4 miliona m2.

Źródło: EurObserv’ER 

Spadek, który dotknął niemal wszystkie kraje UE, zadał szczególnie dotkliwy cios rynkowi niemieckiemu. Ten spadł w rankingu dodanych powierzchni solarów na drugie miejsce za Grecją. Z drugiej strony, grecki rynek solarno-termiczny powiększył się o 10%, tym samym umocnił swój status. Innymi pozytywnymi czynnikami były rozbudowa sieci solarno-grzewczych w Niemczech i uruchomienie kilku dużych projektów solarnego ogrzewania w skali przemysłowej. 

Jednak te sukcesy nie są w stanie wyrównać spadków w rynku komercyjnym. 

Polski rynek – co go blokuje?

Lata 2021-2022 to dla polskiej części rynku również czas rozwoju. Jednak w 2023 r. nie można było zaobserwować tej tendencji. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), sprzedaż spadła o 37,7% r/r. Łącznie w ubiegłym roku sprzedano 130 800 m2 solarów.

Głównym powodem tego spadku jest zakończenie projektów samorządowych, które uwzględniały wsparcie finansowe do montażu solarów. 

Inne czynniki, na które wskazało Stowarzyszenie, to większa niepewność konsumentów wynikająca z kontekstu ekonomicznego, perspektywa nowych programów wsparcia wspieranych przez samorządy, mniej skuteczny lobbing na rzecz rozwiązań solarnych niż rozwiązań fotowoltaicznych i pomp ciepła oraz wahania decydentów. 

Dziś wiemy, że w 1-szym kwartale br. spadki na rynku są kontynuowane. Jednocześnie dofinansowanie na solary wypadło z nadchodzącej edycji programu Mój Prąd. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem rynek nie odbije się w ciągu tego roku.

Poniżej znajduje się zestawienie powierzchni kolektorów zainstalowanych w ciągu 2023r. w każdym kraju w Europie. Dane obejmują kolektory płaskie, próżniowe i nieoszklone.

Źródło: EurObserv’ER 

Co z niemieckim rynkiem solarów?

Niemcy do tego roku mogli się pochwalić największym rynkiem solarów w Europie. W ostatnim notowaniu nie tylko stracili pozycję lidera, ale także okazało się, jak duże są problemy tamtejszej branży. Dla Niemców rok 2023 był zły, a sytuacja pogorszyła się na początku 2024 r. Dane AGEE-Stat pokazują, że zainstalowano tylko 376 000 m2 solarów. Odpowiada to 55 000 nowych systemów. Jednocześnie jest to daleki wynik od 709 000 m2 zainstalowanych w 2022 r. (tj. spadek o 47%). BDH, niemieckie stowarzyszenie branży grzewczej, obwinia za tę sytuację niepewność i opóźnienia wynikające głównie z wdrożenia nowego prawa grzewczego. Ich zdaniem opóźnione zostało również promowanie OZE w systemach grzewczych. Takie kampanie wystartowały dopiero w tym roku. Spadek ten jest szczególnie niepokojący, ponieważ niemiecki rynek urządzeń grzewc zych radził sobie dobrze, sprzedając 1,3 miliona kotłów grzewczych – wzrost o 34%. Generalna tendencja wzrostu była napędzana przez sprzedaż pomp ciepła (356 000 sztuk, wzrost o 51%). Jednak to kotły gazowe były najlepiej sprzedającym się źródłem ciepła – 790 500 sztuk, wzrost o 32%. Kotły olejowe to 112 500 sprzedanych sztuk (wzrost o 99%). Wzrost rynku pomp ciepła to jeszcze skutek wojny Rosji z Ukrainą i obaw konsumentów o potencjalne niedobory gazu w 2022 r. 

Źródło: EurObserv’ER 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia