Nadużycia w opłatach za czynsz? Weryfikuj rachunki za ciepło

Jednym z elementów opłat czynszowych są rachunki za ciepło, które mogą nie być adekwatne wobec bieżących cen. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przestrzega, aby uważnie czytać i weryfikować rachunki w zakresie tego, czy spółdzielnia i wspólnota nie reguluje swojej płynności zawyżonym rachunkiem.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Sprawa ma związek z ostatnimi doniesieniami medialnymi na temat tego, że spółdzielnie i wspólnoty podwyższają czynsze na 2023 rok, argumentując konieczność poniesienia opłat za ciepło. Rachunki nie zawsze są adekwatne do sytuacji na rynku ciepła w Polsce. O to została zapytania minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że ciepłownia ma zatwierdzona taryfę przez prezesa URE, która nie może przekroczyć wyznaczonego poziomu. Spółdzielnie i wspólnoty tworzą prognozy zużycia mediów plus uwzględniają dodatkowe opłaty.

Zachęcamy, by bardzo uważnie czytać rachunki i patrzeć, co dostajemy ze wspólnot i spółdzielni, dlaczego jest taka prognoza, dlaczego otrzymaliśmy zwiększoną prognozę, a mamy łagodną zimę, czy czasem spółdzielnia i wspólnota nie reguluje sobie swojej płynności naszej rachunkiem

zaapelowała na łamach Radia Zet minister Moskwa.

Dodała, że sama otrzymała taki rachunek, gdzie prognozy są wyższe i „trudno powiedzieć, dlaczego”. Podkreśla, że każdy z nas na prawo dopytać, dlaczego rachunki są wyższe.

Spadki cen gazu w Nowym Roku. Dlaczego więc spółki nie obniżają cen?

Gaz jest jednym z surowców wykorzystywanych do produkcji ciepła w domu i elektrociepłowniach. Po Nowym Roku obserwowane są duże spadki cen błękitnego paliwa. Na antenie padło więc pytanie, dlaczego PGNiG utrzymuje tak wysokie ceny surowca. Moskwa poinformowała, że spółka zwróciła się w ubiegłym tygodniu do ciepłowni z zaproszeniem do negocjacji cenowych i weryfikacji umów. Polski lider gazowy zaproponował 400 złotych stałej kwoty dla ciepłowni bazujących na błękitnym paliwie. 

Prezes URE Rafał Gawin poinformował, że będzie realizował działania interwencyjne na rynku gazu. Regulator wzywa przedsiębiorców do obniżenia cen surowca w taryfach. Podjął podobne działania – wezwanie do zmian taryf - w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych, które produkują ciepło z gazu.

Z kolei w zakresie wsparcia dla małych i średnich firm rząd pracuje obecnie nad wakacjami rachunkowymi.

Zamrożenie cen ciepła na nowo

Na łamach GLOBEenergia.pl informowaliśmy, że 17 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, który został przedłożony przez resort klimatu i środowiska. Nowe regulacje zapewniają dodatkowe wsparcie w zakresie części opłat za ciepło, które są przenoszone w czynszach. Na czym polega mechanizm? Jeżeli w danym systemie ciepłownictwa nastąpi wzrost cen dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących po 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa otrzymają rekompensaty, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła.

Źródło: Radio Zet, własne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia