29 listopada odbyło się oficjalne otwarcie najbardziej ekologicznego obiektu publicznego w Polsce. Budynek posiada BREEAM, czyli najbardziej rozpoznawalny na świecie certyfikat dla budownictwa ekologicznego. MCER to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zaprojektowany w tak energooszczędnym standardzie.

Po wieloletnim oczekiwaniu, podwarszawskie Marki wreszcie mogą pochwalić się oficjalnym otwarciem najbardziej ekologicznego budynku. Powierzchnia Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego to aż 15 000 m2. Składa się na nie szkoła dla 1200 uczniów, w której młodzież rozpoczęła naukę już we wrześniu tego roku oraz część sportowo-rekreacyjna, której otwarcie nastąpiło na koniec listopada.

Pomysł na inwestycję

Jak powiedział burmistrz Marek – Jacek Orych, pomysł na budowę centrum pojawił się już dekadę temu. Zwiększająca się liczba mieszkańców, spowodowała potrzebę utworzenia placówki edukacyjnej. Obiekt, który powstał, w pełni odpowiada na wszystkie potrzeby mieszkańców: edukacyjne, kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

Budynek zeroenergetyczny

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zaprojektowany w tak energooszczędnym standardzie. Posiada certyfikat BREEAM, czyli najbardziej rozpoznawalny na świecie certyfikat dla budownictwa ekologicznego. Zastosowane w budynku technologie przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku. Kompleks jest zero-energetyczny, czyli produkuje tyle energii ile wykorzystuje. A jak produkuje energię?

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne źródło: mareckieinwestycje.pl

Szerokie zastosowanie OZE

Szerokie zastosowanie odnawialnych źródeł energii w budynku, pozwala na pełne pokrycie zapotrzebowania. Znajdują się tam panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Dodatkowo budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 60 kW, ma możliwość oddawania nadmiaru energii do sieci elektroenergetycznej, na przykład podczas wakacji, kiedy szkoła nie będzie funkcjonowała. Autorski system rekuperacji, wykorzystuje centrale wentylacyjne sprzężone ze zlokalizowanymi na dachu pompami ciepła powietrze – powietrze. W zależności od pory roku, pompy przeznaczone są do ogrzewania lub chłodzenia.

Obiekt jest także wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne.

Dach bagienny

Dach bagienny, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Pełni funkcję naturalnej izolacji, w okresie letnim chłodząc budynek. Nadmiar gromadzonej na dachu wody opadowej będzie wykorzystywany na potrzeby użytkowe budynku. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne.

Inwestycja

Centrum zostało zaprojektowane przez biuro Projekt Zero, a generalnym wykonawcą była firma Budimex. Inwestycja kosztowała ok. 110 mln zł, a podwarszawskie Marki sfinansowały ją z obligacji komunalnych. To w tym momencie najbardziej ekologiczny budynek użyteczności publicznej w Polsce!

Źródło: mareckieinwestycje.pl, rynekinfrastruktury.pl

Redakcja GLOBEnergia