Problem z modułami fotowoltaicznymi polega bardzo często na tym, że trudno jest przełożyć w racjonalnych kosztach wydajność osiąganą podczas badań i testów laboratoryjnych, na masową produkcję tych urządzeń.

 
Mimo iż w ostatnim czasie wydajności osiągane przez badane moduły są coraz wyższe, to ciągle problemem jest wyprodukowanie takich urządzeń w dużych ilościach. Na początku października zaprezentowano nowe moduły fotowoltaiczne, które jak zapewnia producent – SolarCity, są najbardziej wydajnymi urządzeniami na rynku. Są w stanie wygenerować dużo więcej energii w przeliczeniu na metr kwadratowy.
Wszystko za sprawą wysokiej wydajności, na poziomie 22,04%, jaką są w stanie osiągnąć. Na dzień dzisiejszy moduły te będą produkowane na mniejszej linii o wydajności 100 MW miesięcznie. Ostatecznie będą one wytwarzane w zakładzie o mocy wytwórczej 1 GW.
 
Moduły były badane w centrum testowym energetyki odnawialnej, które specjalizuje się w certyfikacji dostawców i urządzeń w grupie energetyki odnawialnej.
Nowe panele SolarCity, poprzez indywidualny proces produkcji, które jest tańszy niż inne technologie produkcji wysokowydajnych technologii fotowoltaicznych, mają taki sam rozmiar, jak standardowe moduły, ale uzyski energii są wyższe o ok. 30-40%.
 
Co więcej, te urządzenia dużo lepiej, niż inne urządzenia pracują w wysokich temperaturach, co dodatkowo może przyczyniać się większych uzysków energii.
SolatCity zamierza wykorzystać swoje urządzenia przede wszystkim do instalacji na dachach i wiatach garażowych dla domów, firm, szkół i innych budynków użyteczności publicznej, ale też na instalacjach naziemnych.
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: SolarCity