Nieprawidłowo zamocowany hak

Nieprawidłowo zamocowany hak powoduje uciskanie dachówki, co może być przyczyną jej pęknięcia. W konsekwencji, nieprawidłowo zamocowany hak może doprowadzić do przeciekania dachu, a tym samym do szeregu problemów od zalewania pomieszczeń, niszczenia instalacji elektrycznych, aż po pleśń i grzyby.

W przypadku pokrycia dachowego z dachówek, należy pamiętać o odstępie separacyjnym między dachówką a hakiem. Jeżeli hak będzie mógł pracować, nie będzie wywierał nacisku na dachówkę i nie spowoduje jej pęknięcia. O tej zasadzie należy pamiętać przy stosowaniu klasycznych haków mocowanych do krokwi. Na rynku są też haki które umożliwiają montaż do łat w tym przypadku hak uciska dachówkę jednak odbywa się to poprzez odpowiedni elastyczny dystans.

Nieprawidłowo zamocowany hak uciskający dachówkę, źródło: Budropol GMBH

Mocowanie modułu

Najczęstszym błędem przy mocowaniu modułu, jest zastosowanie niedopasowanej, a zwykle zbyt krótkiej klemy. Skutkuje to brakiem odpowiedniego trzymania modułu. Warto dodać, że często moduł jest mocowany zbyt wysoko lub zbyt nisko w stosunku do jego szerokości.

Mocowanie modułu zbyt krótką klemą, fot.  GLOBEnergia

Złe rozplanowanie połączeń szyn

Kolejnym błędem, również związanym z klemami, jest złe rozplanowanie połączeń szyn. Niedopuszczalne jest takie rozplanowanie, w którym połączenie szyn wypada pomiędzy modułami PV, bo powoduje, że klema nie jest w stanie prawidłowo utrzymać modułu.

Istotną kwestią jest również to, że moduł mocowany do szyny musi mieć minimum cztery punkty podparcia. Dociskanie modułu klemą jest niedopuszczalne, jeżeli nie dotyka on swobodnie szyny. Warto również pamiętać, że szyny nie można kończyć na równo z zakończeniem modułu. Należy ją wypuścić poza obrys modułu o kilka/kilkanaście centymetrów.

Mocowanie modułu na połączeniu szyn, fot. GLOBEnergia

Uszkodzenie kabla

Zbyt mocne naprężenie kabla przy puszce połączeniowej modułu może doprowadzić do jego uszkodzenia. Kable prowadzone w budynku mogą też zostać uszkodzone, jeśli nie zostaną zabezpieczone peszlami i korytkami lub zostaną wystawione na działanie gryzoni.

Uszkodzenie kabla spowodowane zbyt dużym naprężeniem, fot. GLOBEnergia

Korozja stali

Stosowanie stali ocynkowanej galwanicznie do instalacji fotowoltaicznych jest niedopuszczalne i może powodować korozję elementów konstrukcji. W instalacjach na gruncie, można stosować jedynie aluminium, stal nierdzewną lub elementy ze stali zabezpieczone ocynkiem ogniowym lub magnelisem. Na poniższym zdjęciu widoczna jest skorodowana podkładka ze stali ocynkowanej galwanicznie.

Skorodowana podkładka ze stali ocynkowanej galwanicznie fot. GLOBEnergia

Z czego wynikają błędy wykonawcze?

Błędy wykonawcze często wynikają z bardzo prozaicznych powodów. Instalatorowi zależy na czasie, więc chce wykonać usługę jak najszybciej, często stosując prowizoryczne rozwiązania, których nie widać na pierwszy rzut oka. Nie tylko sam pośpiech wpływa na powstawanie błędów podczas montażu. Bywa również tak, że podczas dostawy nieodpowiednich komponentów, instalator nie wymienia ich z oszczędności czasu.

Jak uniknąć błędów?

Najważniejszą kwestią w tym wypadku jest sporządzenie dobrej umowy, w której dokładnie zostaną ustalone warunki gwarancji.

Istotne jest również to, by inwestor był świadomym inwestorem, a przed instalacją zgłębił nieco wiedzę dotyczącą fotowoltaiki. Jeżeli instalator zauważy, że współpracuje z poinformowanym inwestorem, który wie na co zwrócić uwagę, być może bardziej się postara przy wykonywaniu montażu. Z tego względu, choć instalatorzy tego nie cierpią, podczas montażu warto zadawać pytania, zwłaszcza jeżeli coś wyda się podejrzane lub niezrozumiałe.

JAK WYBRAĆ FIRMĘ WYKONAWCZĄ?

10 ważnych zasad – przeczytaj TUTAJ

Redakcja GLOBEnergia