Najczęstsze błędy przy montażu fotowoltaiki 

Konto na Instagramie - Solar da Depressão - poświęcone edukowaniu na temat montażu fotowoltaiki i ilustrowaniu największych błędów, które można popełnić podczas tego procesu - zebrało już prawie 63 tys. obserwujących i 26 sponsorów. Jest prowadzone przez brazylijskiego, nieco ekscentrycznego inżyniera, który by zachować anonimowość, zawsze pokazuje się wyłącznie w czarnej masce. Konto robi furorę w sieci ze względu na unikalne połączenie treści merytorycznych z humorystycznymi. Przed czym przestrzega zamaskowany inżynier?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Działalność anonimowego inżyniera - który używa pseudonimu “The Masked Man” zaczęła się od publikacji absurdalnych błędów podczas montażu instalacji z grup na WhatsAppie. Materiały cieszyły się bardzo dużą popularnością - z tego powodu brazylijski inżynier zaczął uzupełniać je o materiały edukacyjne, skierowane zwłaszcza do klientów.  

Jego podstawowe przesłanie brzmi “cena to nie wszystko” - bardzo często atrakcyjna stawka wiąże się z dużą oszczędnością na materiałach lub na pracownikach, którzy nie zawsze są dobrze przeszkoleni do wykonywania swojego zawodu. Jak mówi polskie przysłowie “co jest tanie, to jest drogie” - początkowa oszczędność na firmie instalatorskiej, może wiązać się z wysokimi kosztami później, gdy instalacja nieoczekiwanie zacznie szwankować lub po prostu nie będzie funkcjonować z pełną mocą. 

-Moim celem w publikacji tych materiałów było użycie ich jako ostrzeżenie dla klientów o ryzyku związanym z zatrudnianiem nieprzygotowanych firm - stwierdził “The Masked Man”. Jeśli masz budżet, który jest znacznie niższy niż standard rynkowy, musisz być bardzo ostrożny - dodaje. 

Typowe błędy

“The Masked Man” czyli zamaskowany inżynier, z 15-letnim doświadczeniem w dużych projektach fotowoltaicznych i tytułem MBA przedstawił listę 11 najczęstszych błędów podczas montażu. 

1 - Brak audytu technicznego przed zawarciem umowy

2 - Nie czytanie instrukcji producenta

3 - Wprowadzanie poprawek do konstrukcji dachu

4 - Brak wcześniejszej oceny konstrukcji dachów

5 - Nieprawidłowa lokalizacja falowników

6 - Nieprawidłowo zainstalowane falowniki

7 - Prowadzenie w jednym korycie kablowym prądu stałego i zmiennego  

8 - Brak planowania konserwacji

9 - Chodzenie po modułach PV

10 - Niewłaściwy wybór technologii falownika

11 - Montaż paneli w miejscach permanentnie zacienionych

Kanał Solar da Depressão niemal codziennie otrzymuje zdjęcia i filmy przesyłane przez obserwujących. Najczęstszym błędem popełnianym przez instalatorów jest chodzenie po modułach podczas instalacji.

Chociaż najczęściej producenci dają 25-letnią gwarancję na swoje produkty, nie uwzględniają sytuacji, w których ktoś na nie nadepnie, co w efekcie prowadzi do powstania nieusuwalnych mikropęknięć. Takie uchybienie jest łatwo wykrywalne przy użyciu kamery termowizyjnej i automatycznie dyskwalifikuje naszą instalację z objęcia gwarancją. 

Chodzenie po instalacji niemal na pewno dyskwalifikuje ją z bycia objętą potencjalną gwarancją. Źródło: Instagram/solardadepressao

Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których falownik jest instalowany na zewnątrz domu, co naraża go na warunki atmosferyczne i potencjalną kradzież.

Nie brakuje również przykładów, gdy moduły montowane są w miejscach bez dostępu do światła słonecznego, które są żartobliwie nazywane “panelami na energię cienia”

Przykład instalacji, która wykorzystuje "energię cienia". Źródło: Instagram/solardadepressao

Nie powinno się również prowadzić w jednym korycie kablowym AC i DC - chyba że umieścimy również separator metalowy lub przewody są ekranowane. Najlepiej jednak prowadzić oprzewodowanie w oddzielnych korytach, ponieważ w ten sposób ułatwiamy ewentualną naprawę.    

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia