W Chinach rozpoczyna pracę pierwsza na świecie superautostrada energetyczna bardzo wysokiego napięcia.

ABB, kończy realizację projektu Xiangjiaba-Szanghaj, czyli pierwszego na świecie połączenia energetycznego zbudowanego w technologii UHVDC (przesył prądu stałego o ultra wysokim napięciu). ABB była głównym dostawcą technologii dla State Grid Corporation of China (SGCC – krajowy operator sieci w Chinach). Projekt został zrealizowany w ciągu 30 miesięcy.

siec przesylowa Połączenie energetyczne Xiangjiaba-Szanghaj UHVDC ±800 kV ma możliwość przesyłu aż 7 200 MW energii elektrycznej z elektrowni wodnej Xiangjiaba znajdującej się w południowo-zachodnich Chinach do Szanghaju, wiodącego w kraju centrum przemysłowego i ekonomicznego, znajdującego się około 2 000 kilometrów od elektrowni. Nowe połączenie energetyczne jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 24 milionów ludzi.

To połączenie energetyczne o dużych zdolnościach przesyłowych składa się z jednej linii napowietrznej i zajmuje mniej miejsca niż istniejący system energetyczny. Ponadto straty na przesyle nową linią kształtują się poniżej 7 procent, co wynosi znacząco mniej niż straty w istniejącym systemie 500 kV. Zaoszczędzona energia elektryczna stanowi ekwiwalent zapotrzebowania na prąd około miliona ludzi w Chinach.

źródło: ABB Sp. z o.o.