Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE. Łatwiejsze procedury, wsparcie dla obywateli
Z dniem pierwszego października nabierają mocy przepisy nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Zmiany te wynikają z implementacji dyrektywy RED II Unii Europejskiej, która reguluje wsparcie dla odnawialnych źródeł energii (OZE) na rynkach energii elektrycznej i ciepła. Informację tę przekazał Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Podziel się
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej stanowi wyraźne wytyczne dla transformacji polskiego sektora energetycznego. Konieczność znacznego ograniczenia emisji wymaga zdecydowanej zmiany źródeł energii na zeroemisyjne i "zielone".
Produkcja energii w mikroinstalacjach OZE dynamicznie rośnie, a ich rola będzie coraz ważniejsza w kontekście przekształceń energetycznych i nowej struktury rynku, promującej lokalne wytwarzanie i zużycie energii. Rafał Gawin, prezes URE, podkreślił konieczność dostosowania ustawy o OZE do zmian na rynku, wynikających także z postępu technologicznego.
Modernizacja instalacji OZE
Nowe przepisy obejmują szersze pojęcie modernizacji instalacji OZE, umożliwiające przywrócenie pierwotnego stanu, zmianę parametrów użytkowych lub technicznych, przekształcenie w inny rodzaj instalacji OZE (z wyjątkiem instalacji spalania wielopaliwowego) lub przekształcenie jednostki wytwórczej w instalację OZE (z wyjątkiem instalacji spalania wielopaliwowego).
Nowela wprowadza dwa systemy wsparcia dla zmodernizowanych instalacji OZE. System taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) obejmuje instalacje o mocy do 500 kW, natomiast system dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium) dotyczy instalacji o mocy od 500 kW do 1 MW.
URE zaznacza, że zmodernizowane instalacje OZE będą mogły uczestniczyć w aukcjach na sprzedaż energii elektrycznej, jednak nie przewiduje się dla nich oddzielnych aukcji. Nowe prawo wprowadza również formę pomocy operacyjnej dla instalacji OZE, które skorzystały już z okresu wsparcia, w postaci dopłat do ceny rynkowej przez maksymalnie 10 lat, zaczynając od 1 lipca 2025 roku.
Wsparcie dla biometanu
Przepisy nowelizacji mają także na celu stworzenie rynku biometanu w Polsce, ułatwiając jego wprowadzenie do sieci gazowych i zastosowanie w transporcie. URE reguluje kwestie wsparcia obowiązującego przez 20 lat (do 30 czerwca 2048 roku), rejestracji producentów biogazu oraz ułatwień związanych z podłączaniem instalacji wytwarzających biometan do sieci.
- Zobacz także: Mieszkańcy nie chcą biogazowni. Sprawa trafiła do sądu
Energetyka obywatelska
Dodatkowo nowelizacja ustawy o OZE ma usprawnić funkcjonowanie klastrów energetycznych poprzez modyfikacje definicji, wzmacnianie roli gmin i powiatów, oraz określenie obszaru ich działania. Kluczowym elementem zmian są przepisy, które zapewniają rzeczywiste wsparcie dla klastrów, obejmujące ulgi w opłatach dystrybucyjnych, opłatach związanych z systemami wsparcia OZE, kogeneracji o wysokiej sprawności oraz efektywności energetycznej. Warunkiem korzystania z tych ulg jest wpis do rejestru klastrów prowadzonego przez Prezesa URE i spełnienie minimalnych wymogów dotyczących zużycia energii z OZE, mocy zainstalowanej oraz pokrycia zapotrzebowania na energię eteryczną własną produkcją.
Nowelizacja dotyczy również spółdzielni energetycznych. Jak podaje URE, nowe przepisu zmieniają
- definicję spółdzielni energetycznej i członka spółdzielni energetycznej;
- obszar działania spółdzielni;
- ulgi przysługujące spółdzielni energetycznej;
- obowiązki operatorów systemów dystrybucyjnych oraz sprzedawców energii względem spółdzielni.
Wprowadzone zmiany mają za zadanie ułatwić tworzenie wspólnot energetycznych, co do tej pory było mocno utrudnione. Z tego powodu w Polsce obecnie funkcjonuje ich zaledwie kilka, co jednak ma się zmienić.
Źródło: ure.gov.pl