Dzięki skoncentrowanemu portfolio wysokowydajnych, monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych, LONGi Solar jest doskonale przygotowane do zaopatrywania rozwijającego się polskiego rynku mieszkaniowych systemów fotowoltaicznych. Tylko w 2018 roku LONGi Solar dostarczyło 7,07 GW modułów monokrystalicznych na całym świecie – to spektakularny wzrost w porównaniu z 4,45 GW rok wcześniej. Firma spodziewa się, że liczba ta będzie wzrastała w nadchodzących latach, osiągając ponad 30 GW w 2022r.

Dlaczego polski rynek jest dla LONGi tak atrakcyjny?

Polska podejmuje kroki w celu uniezależnienia się od węgla. To właśnie Polska jest nadal drugim co do wielkości producentem węgla w Europie. Około 80% krajowego zużycia energii elektrycznej powstaje z brudnego paliwa kopalnego. Jeszcze nie tak dawno Polacy niechętnie patrzyli na energetykę słoneczną. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Pierwsze instalacje fotowoltaiczne zostały oddane do użytku w 2011 r., a już w 2018 r. zainstalowanych było 487 MW całkowitej mocy w elektrowniach fotowoltaicznych.
Łączna moc zainstalowana na 1 sierpnia 2019 roku wyniosła 882,6 MW – zgodnie z najnowszymi statystykami Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

Energetyka słoneczna – energetyka przyszłości?

Energia słoneczna charakteryzuje się szybką redukcją kosztów. Gdy tylko panele i inne pokrewne technologie stały się tańsze w produkcji, stały się również bardziej wydajne. Obecnym trendem umożliwiającym takie zmiany jest przejście z modułów polikrystalicznych na monokrystaliczne. W 2018 r. panele monokrystaliczne osiągnęły już udział w rynku na poziomie 45%. W związku z nadchodzącym rozszerzaniem ich produkcji, stosunek
ten ma ciągle rosnąć. Moduły monokrystaliczne są logicznym wyborem dla polskich prosumentów, którzy chcą skorzystać z rządowego programu. Ich wysokie wskaźniki wydajności oznaczają, że instalacje zajmują mniej miejsca na dachu niż ich polikrystaliczne
odpowiedniki. Są również bardziej wytrzymałe i działają lepiej w warunkach słabego oświetlenia.

Dobry produkt – gwarancja sukcesu!

LONGi Solar jest spółką zależną na liście LONGi Green Energy Technology, największego na świecie producenta ogniw monokrystalicznych. Aktywa o wartości powyżej 5,71 miliarda USD stawiają markę w „wielkiej szóstce” globalnych dostawców rozwiązań modułów słonecznych. LONGi od 19 lat zajmuje się technologią i produktami monokrystalicznymi. Siedziba firmy znajduje się w Xi w środkowych Chinach, ale ma oddziały w Japonii, Niemczech, Ameryce, Indiach, Malezji i Australii. W ostatnich latach fi rma LONGi Solar poczyniła ogromne postępy, promując swoją markę na arenie międzynarodowej. Odnotowuje szybki wzrost sprzedaży w USA, Indiach, Japonii, Australii oraz w krajach Europy i Ameryki Łacińskiej. Sprzedaż LONGi Solar w samej Europie wyniosła w 2018 roku 764,4 mln CNY (113,5 mln USD). To oznacza wzrost o 240% w stosunku do 2017 r. Polski rynek jest dla marki kolejną okazją do rozszerzenia swojej obecności w Europie, dzięki czemu polscy konsumenci mogą skorzystać z rosnącej wydajności modułów monokrystalicznych.

Nowa linia produktów

Rezultatem poświęceń i inwestycji w badania i rozwój jest seria Hi-MO4. Będzie dostępna w Europie po raz pierwszy w czwartym kwartale tego roku. To moduły bifacjalne o minimalnej mocy znamionowej 420 W. Technologia wykorzystuje ogniwa cięte na pół z sześcioma szynami zbiorczymi, które zmniejszają straty wewnętrzne i zwiększają dostępną moc modułu. Zastosowanie technologii bifacjalnej oferuje również 8–20% dodatkowej mocy w zależności od czynników specyfi cznych dla danego miejsca. Firma LONGi dostarczyła już moduły Hi-MO4 na inne rynki, a wstępne opinie były bardzo pozytywne. Zamówienia osiągnęły już ponad 2 GW. Ciekawostką jest to, że najnowszy produkt z serii Hi-MO oferuje moduły o ogniwach w standardzie rozmiarowym M6 (166 mm).

Ambitny cel na zieloną produkcję

Od czasu wejścia na polski rynek w maju 2018 r. LONGi szybko zwiększa na nim swój udział. Dane z pierwszej połowy 2019 r. wskazują, że firma stanowi obecnie około 20% rynku. Podczas organizowanego przez Polskę szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach, prezes LONGi – Li Zhenguo przedstawił inicjatywę produkcyjną Solar For Solar. Jest to plan LONGi na migrację własnych źródeł energii na zasilanie z energii słonecznej. Łącząc magazynowanie energii i generację słoneczną, fi rma ma nadzieję wytwarzać swoje produkty fotowoltaiczne wyłącznie przy użyciu energii słonecznej.

Źródło: LONGi

Redakcja GLOBEnergia