Najnowszy blok węglowy w Polsce zmaga się z usterką. To będzie trudna zima

sieć elektroenergetyczna
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

sieć elektroenergetyczna

Podziel się

Polska w następnych tygodniach będzie zmagać się ze znacznym ograniczeniem krajowej rezerwy mocy. Najnowszy blok w Elektrowni Kozienice zmaga się z usterką. To oznacza, że jednostka wytwórcza o mocy 1075 MW jest wyłączona z systemu.

Dziennikarze Business Insider informują, że od dziś – w środku zimy - najnowszy blok w Elektrowni Kozienice przestanie przesyłać energię do krajowego systemu elektroenergetycznego. Postój jest spowodowany usterką układu parowego i potrwa do 8 stycznia.

Może to być duże wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego i zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej. Tym bardziej, że nie jest pewne czy podobnych problemów nie będą miały inne bloki konwencjonalne. Business Insider informuje, że w ostatnich dniach po raz kolejny częściowy ubytek zgłaszano w przypadku Elektrowni Jaworzno. Ma też stanąć jeden z dużych bloków w Opolu.

Właściciel Elektrowni Kozienice, państwowa spółka Enea przypomina, że w przeszłości w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku blok B11 zwykle nie pracował ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym okresie. Z jednej strony może to uspakajć, ale z drugiej strony zapotrzebowanie na energię z roku na rok się zmienia.

Pomogą wiatraki?

Obecnie moc zainstalowana w polskiej energetyce wiatrowej przekracza poziom 7 GW. Energetycy mają liczyć na to, że sprawdzą się prognozy pogody na ten okres, czyli będziemy mieć ocieplenie i powieje silny wiatr. Przedstawiciele PSE wskazują, że okres świąteczny i prognozowane ocieplenie sprzyjają postojom remontowym w przypadku dużych jednostek. 

Operator zachęca do oszczędzania energii w godzinach szczytu

Od 1 grudnia na stronie internetowej PSE publikowane są informacje na temat tzw. godzin szczytu. Właśnie w tych godzinach każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej poprzez ograniczenie poboru energii elektrycznej. W tych godzinach elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych.

Prezes PSE Eryk Kłossowski zachęcał do wyłączenia w danych godzinach, w miarę możliwości, wszystkich urządzeń elektrycznych, także tych będących w stanie czuwania. Ministerstwo zachęca do zrezygnowania z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, itp. W okresie świąt zaleca się m.in. wyłączanie iluminacji świątecznych w trakcie naszej nieobecności w domach. 

Źródło: Business Indsider/Twitter

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia