Kurnool Ultra Mega Solar Park jest obecnie największym systemem fotowoltaicznym na świecie. Moc zainstalowana to 1 GW.  Łączna powierzchnia, jaka zajmuje instalacja to ponad 24km2. To prawie  tyle samo, co powierzchnia Biłgoraja, albo Bolesławca.

Znajduje się na terytorium Indii, w miejscowości Kurnool na wyspie Andhra Pradesh. W systemie pracuje 4 miliony modułów fotowoltaicznych o mocach  315-320 Wp . Moduły są połączone do czterech stacji transformatorowych o mocach 250 MW każda. Na instalacji zainstalowano około 2000 km kabli.

Kurnool Solar Park generuje dziennie tyle energii, że wystarcza do pokrycia w 80% zapotrzebowania na energię elektryczną w okręgu Kurnool.

Przyłączanie tej instalacji do sieci podzielono na kilka etapów. To właśnie ostatnią cześć systemu wczoraj, według harmonogramu miano przyłączyć do sieci.

Projekt realizowany jest przez Andhra Pradesh Solar Power Corporation Private Limited (APSPCL) z Indii. Farma powstaje od 2015 roku.

Na początku maja tego roku, instalacja została częściowo zniszczona. Silnie wiatry jakie przeszły przez okręg Kurnool wyrwały moduły fotowoltaiczne. Uszkodzone zostały również pomieszczenia dla pracowników. Uszkodzenia jakie odnotowano na farmie oszacowano na straty rzędu 310 000 dolarów.

Największe instalacje fotowoltaiczne na świecie

W prowincji Qinghai w Chinach powstał w ubiegłym roku projekt solarny o mocy 850 MW – Longyangxia Dam Solar Park. Przed farmą w Kurnool, była to największa instalacja fotowoltaiczna na świecie. W tym roku, ranking się zmienił.

największa instalacja fotowoltaiczna

Longyangxia Dam Solar Park, Qinghai – Źródło: imeche.org

Na trzecim miejscu jest obecnie instalacja o dość długiej nazwie Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju:. Ma moc 800 MW i zajmuje powierzchnię 16 km2. Podobnie jak farma z Kurnool, wykonywana jest w kilku etapach, z których dwa ostatnie będą realizowane w najbliższym czasie.

Na miejscu czwartym jest Rewa Ultra Mega Solar Park w Indiach. Ta instalacja jest w planach d realizacji na najbliższe lata. Moc tego systemu to docelowo 750 MW.  Rewa Ultra Mega Solar Park w środkowych Indiach. Projekt, który składa się z trzech elektrowni słonecznych o mocy 250 MW każda, ale traktowane są jako jeden system.

Źródło: ANDHRA PRADESH SOLAR POWER CORPORATION PRIVATE LIMITED

 

Redakcja GLOBEnergia