Framo e-truck to pojazd zasilany wyłącznie energią elektryczną. Został wyprodukowany na bazie MAN TGM przez niemieckiego producenta Framo Gmbh. Poczta Polska oraz sieć sklepów Żabka jako pierwsze w Europie przetestują tę ciężarówkę.Przeprowadzane testy to efekt wspólnego projektu Firmy Framo, Hitachi Capital Polska i Keatronika.

Framo e-truck

Framo e-truck może przejechać na jednym ładowaniu około 200 kilometrów. Z kolei pojemność baterii pojazdu wynosi 280 kWh. Parametry techniczne pozwalają na zeroemisyjny przewóz ładunków z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Testy w Żabce

Żabka przetestowała auto we Wrocławiu w ramach bezpośrednich dostaw do sieci swoich sklepów, kontynuując strategię rozwoju zeroemisyjnego i przyjaznego dla mieszkańców transportu w miastach. Dla takich sklepów jak Żabka jest to szczególnie ważne, gdyż większość placówek sieci znajduje się w centrach miast, w których konieczne jest redukowanie nie tylko zanieczyszczeń, ale i hałasu. W ubiegłym roku Żabka wspólnie z Volkswagen Polska przetestowała elektrycznego e-Craftera.

Testy Poczty Polskiej

Zgodnie ze znowelizowaną strategią Poczta Polska chce zmniejszać emisję CO2 oraz wprowadzać do swojej floty auta elektryczne. Ciężarówkę Framo e-truck wykorzystuje do codziennych przewozów przesyłek pocztowych w województwie mazowieckim. W ramach testów spółka współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych.

Obecnie Spółka posiada największą flotę użytkowych e-aut w Polsce. Pod koniec 2019 roku do floty Poczty Polskiej dołączyły pierwsze dostawcze elektryki.

Od 2018 roku poczta Polska przeprowadza największe w Polsce testy aut elektrycznych, dostępnych na krajowym rynku. Do tej pory w testach wzięły udział auta siedmiu marek producenckich, o ładowności do 800 kg. Kierowcy przez trzy miesiące sprawdzali m.in. właściwości jezdne (np. przyspieszenie, prędkość, hamowanie, zwrotność), komfort jazdy i ergonomię obsługi, sposób ładowania akumulatorów i możliwą do przejechania liczbę kilometrów. W tym samym czasie, oprócz aut przetestowano również różne rodzaje stacji ładowania użyczone przez ich właścicieli.

Rozwój flot samochodów elektrycznych na drogach i korzystanie z nich przez duże firmy z różnych branż to ważny element zrównoważonego transportu miejskiego. Testy różnego rodzaju pojazdów elektrycznych w firmach, które codziennie muszą pokonywać duże trasy są dobrym impulsem do rozwoju elektromobilności i pokonywania jej barier.

Źródło: Poczta Polska

 

Redakcja GLOBEnergia