Największa farma fotowoltaiczna na świecie już działa! 

agrofotowoltaika, farma pv, zakaz,

Zlokalizowana około 35 kilometrów od Abu Zabi farma fotowoltaiczna Al Dhafra przejęła tytuł największej farmy fotowoltaicznej na świecie. Charakteryzuje się mocą na poziomie 2 GW i składa się z niemal 4 milionów bifacjalnych paneli słonecznych. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

agrofotowoltaika, farma pv, zakaz,

Podziel się

Według szacunków, Al Dhafra ma przyczynić się do redukcji emisji ok. 2,4 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Dodatkowo farma będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 200 tys. gospodarstw domowych! Elektrownia jest zlokalizowana na pustyni na obszarze o powierzchni ponad 20 km2

Największa instalacja PV z najtańszą energią

Al Dhafra jest reklamowana jako największa na świecie farma fotowoltaiczna zlokalizowana w jednym miejscu. Projekt jest zarządzany przez cztery przedsiębiorstwa: firmę Masdar, krajową spółkę energetyczną Abu Dhabi National Energy Company (TAQA), francuskiego giganta energetycznego EDF oraz chińskiego lidera branży PV Jinko Power. Twórcy farmy twierdzili również, że projekt bije rekordy także ze względu na koszty. Początkowo zakładano, że za 1 kWh energii z Al Dhafry będzie trzeba zapłacić 1,35 dolarów. Finalnie skorygowano te założenia i teraz za 1 kWh energii elektrycznej z farmy zapłacimy 0,0132 dolarów. Jest to więc jedna z najniższych, jeżeli nie najniższa, stawka za energię wyprodukowaną przez wielkoskalową instalację PV. 

Wielkie ambicje małego państwa

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) łączna moc systemów PV w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sięgnęła 2,9 GW pod koniec 2022 roku. Tak więc farma Al Dhafra zwiększyła możliwości produkcyjne fotowoltaiki w tym kraju prawie dwukrotnie. Niemniej jednak ZEA w dalszym ciągu opierają produkcję energii elektrycznej głównie na paliwach kopalnych. W 2021 roku jedynie 4% energii elektrycznej było wytwarzane przez odnawialne źródła energii. W 2021 roku Emiratom udało zmniejszyć udział energetyki konwencjonalnej w produkcji energii elektrycznej dzięki otworzeniu bloków jądrowych. Według stanu na 2021 rok udział paliw kopalnych w generacji energii elektrycznej wyniósł ok. 48%.

Tak naprawdę jedynym OZE, które jest wykorzystywane w ZEA, jest energetyka słoneczna. Nic w tym dziwnego - ten pustynny kraj ma idealne warunki do implementacji takich systemów. Wysokie nasłonecznienie i dużo niezagospodarowanej przestrzeni sprawia, że fotowoltaika już od parunastu lat zdobywa coraz większą popularność w ZEA. Jak możemy przeczytać na stronie firmy Masdar, w niecałe piętnaście lat ZEA stały się światowym liderem w rozwoju energetyki słonecznej. W 2009 roku przedsiębiorstwo uruchomiło pierwszą w kraju farmę fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Po upływie nieco ponad dekady dorobiły się elektrowni Al Dharfa, która charakteryzuje się 200 razy większą mocą. Do 2050 roku kraj chce produkować 44 GW energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że do tego czasu 25% zapotrzebowania energetycznego kraju będzie pokrywane dzięki energetyce słonecznej.

Promocja czy szczere intencje?

Data oficjalnego otwarcia farmy Al Dhafra nie jest przypadkowa. 30 listopada Zjednoczone Emiraty Arabskie będą gospodarzem konferencji klimatycznej COP28. Można więc uznać, że poprzez budowę Al Dhafry Emiratczycy będą chcieli pokazać się światu jako naród żywo zainteresowany wdrażaniem OZE. Te założenie potwierdzają słowa Sultana Al Jabera, prezesa Masdar i przewodniczącego tegorocznej konferencji klimatycznej COP28.

“Na kilka dni przed rozpoczęciem COP28 będę prosić świat o zjednoczenie i przeprowadzenie transformacji energetycznej. Al Dhafra jest przykładem, jak dużo wysiłku należy włożyć w rozwój energetyki odnawialnej ” - zapewniał Al Jaber.  

Mimo dobrych chęci przed ZEA jeszcze daleka droga do ograniczenia wydobycia i zapotrzebowania na paliwa kopalne. Kraj ten charakteryzuje się jednymi z najwyższych wskaźników emisji CO2 na mieszkańca, które przekraczają ponad 20 ton per capita.

Źródło: pv-magazine.com, masdar.ae, IRENA

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia