Adwen oraz LM Wind Power nawiązały współpracę w celu obniżenia kosztów produkcji energii w morskiej energetyce wiatrowej. Co jest efektem tej współpracy?

LM Wind Power opracował i zbudował największą w Europie łopatę wirnika o długości 88,4 metrów, specjalnie dla modelu turbiny wiatrowej AD 8-180 spółki Adwen. 

Pierwsza z trzech łopat została wyprodukowana w fabryce LM Wind Power w Lunderskov w Danii. Zostanie ona przetransportowana do instytutu w Aalborgu, gdzie zostanie poddana rygorystycznym testom, które posłużą ostatecznej weryfikacji jej parametrów. Ogromna łopata została zaprojektowana specjalnie dla modelu turbiny Adwen 8-180, posiadającej 8 MW mocy znamionowej i 180 metrowy wirnik.

Zespoły inżynieryjne obu firm pracowały razem przez kilka miesięcy nad zaprojektowaniem i integracją łopaty, która obniża cenę energii. Według spółki AD 8-180 ma najwyższą roczną produkcję energii pośród wszystkich turbin wiatrowych. 88,4 metrowa łopatka jest najlepszym kompromisem pomiędzy powierzchnią obrotu, produkcją energii i obciążeniami przenoszonymi na turbinę. Ponadto, konstrukcja została tak przemyślana, by móc umożliwić dalszy rozwój turbiny.

Konstrukcja AD 8-180 jest oparta na wcześniejszym projekcie turbiny Adwen o mocy 5 MW.  Spółka zainstalowała ponad 120 takich turbin wiatrowych na morzu. Pierwszy na lądzie prototyp o wyższej mocy 8 MW zostanie zainstalowany do końca roku w Bremerhaven w Niemczech, a produkcja seryjna jest przewidywana na rok 2017.

"Łopata jest niezwykłym przykładem uprzemysłowionych innowacji na rekordową skalę. Jest ona oparta na 35-letnim realnym doświadczeniu w projektowaniu i produkcji ultra-długich, solidnych elementów. Jest to mocny dowód na obopólne zaangażowanie Adwen i LM Wind Power w inwestowanie w najlepsze i sprawdzone rozwiązania projektowania wirników oraz zwiększenia rocznej produkcji energii poprzez wydajne i niezawodne technologie.", komentuje Marc de Jong, szef LM Wind Power.

Źródło: sunwindenergy.com