Ogromna fabryka akumulatorów Tesla w Nevadzie może poszczycić się największą na świecie dachową instalacją fotowoltaiczną. Nie tylko instalacja na dachu o mocy 70 MW, ale również liczne naziemne instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną na potrzeby olbrzymiej fabryki – tak, aby działała wyłącznie dzięki odnawialnej energii.

Podwójny rekord – największa fabryka Tesli i największa instalacja dachowa

W zeszłym tygodniu Tesla ogłosiła, że produkcja akumulatorów w fabryce w Nevadzie została oficjalnie rozpoczęta. Nie wspomniano wtedy o ekscytującym szczególe, jakim jest największa na świecie dachowa instalacja fotowoltaiczna, zamontowana na dachu imponującego obiektu. Wiele osób zwraca uwagę na istotny fakt, że produkcja akumulatorów do samochodów elektrycznych wiąże się ze znaczącym wydatkiem energii. Tesla postanowiła temu zaradzić, zasilając swoją fabrykę energią ze źródeł odnawialnych.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 70 MW będzie niemal siedmiokrotnie większa od dotychczas zainstalowanych tego typu zespołów urządzeń, jak podaje Electrek. Informacja ta została potwierdzona jako autentyczna przez The Verge. Dotychczasowa największa fotowoltaiczna instalacja dachowa znajduje się w Indiach. Ma ona moc 11.5 MW. Największa tego typu instalacja w Stanach Zjednoczonych posiada moc 10 MW i jest zlokalizowana na budynku kalifornijskiego centrum dystrybucji Whirlpool.

Produkcja Tesli się rozszerza – coraz większy asortyment produktów

Według The Verge, Tesla wykupiła firmę SolarCity, dzięki czemu będzie ona kontynuować produkcję  paneli fotowoltaicznych – również na potrzeby własne Tesli. Akumulatory będą przechowywać nadwyżkę energii wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu będzie to bardziej opłacalne, niż odsprzedawanie jej do sieci. Tesla oznajmiła, że dzięki ogromnej instalacji OZE fabryka będzie nie tylko nie emitowała dwutlenku węgla, ale również jej wydajność będzie większa, niż w przypadku korzystania z energii ze źródeł konwencjonalnych.

Podgrzewanie wody z poszanowaniem energii – wykorzystanie odzysku ciepła

Zarówno ogrzewanie pomieszczeń i wody, jak i gospodarowanie wodą w gigafabryce również będzie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Tesla zapowiedziała, że znaczna część ciepła potrzebnego do ogrzewania budynku będzie pochodzić z odzysku ciepła odpadowego z procesów produkcyjnych. Oprócz tego, zamknięty obieg wody w gigafabryce będzie oparty o zastosowanie sześciu różnych systemów oczyszczania. Takie rozwiązanie ma zapewnić wydajną recyrkulację około 1.5 miliona litrów wody, w ten sposób redukując zużycie świeżej wody aż o 80% w porównaniu ze standardowym procesem produkcyjnym.

Przedstawiciele Tesli ujawnili również, że na terenie gigafabryki są w budowie są zakłady recyklingu, w których będą „przetwarzane w bezpieczny sposób” elementy akumulatorów oraz opakowania, aby w ten sposób ograniczyć liczbę wywożonych odpadów oraz uzyskać (tańszy od pierwotnego) surowiec do dalszej produkcji. W ten sposób rewolucyjna firma Elona Muska po raz kolejny podnosi poprzeczkę dla „dobrych praktyk” w zakresie ochrony środowiska stosowanych w firmach zajmujących się produkcją.

Źródło: Electrek, The Verge, Inhabitat.com

źródło: Electrek

 

Redakcja GLOBEnergia