Fotowoltaika ma swój dobry czas na świecie. Dzisiaj nie będziemy pisać o dominujących w ostatnim czasie mikroelektrowniach fotowoltaicznych. Tym razem chcieliśmy pokazać największą instalację fotowoltaiczną, która już powstaje, a w najbliższych 23 miesiącach zacznie pracę.

Firma inżynierska Sterling i Wilson z siedzibą w Bombaju, wygrała kontrakt na jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych na świecie. Instalacja powstanie w Azji. Instalacja będzie miała nazwę Noor Abu Dhabi co w języku arabskim oznacza „światło Abu Zabi”.  Będzie ona generowała moc na poziomie 1 177 MW – to dwa razy więcej, niż Desert Sunlight Solar Farm w Kalifornii.

Ma ona być zlokalizowana w Suwaihan, 120 km na południowy wschód od Abu Zabi.

Prace nad tą inwestycją już rozpoczęto. Docelowo, ma zająć ona powierzchnię 7,8 km2. Ta wielkoskalowa instalacja fotowoltaiczna ma rozpocząć pracę w rekordowym czasie – w ciągu 23 miesięcy.

W prace nad elektrownią zaangażowane jest japońskie Marubeni i Agencja Energii Wodnej i Elektroenergetycznej Abu Zabi (ADWEA). ADWEA i rząd Abu Zabi będą właścicielem 60% instalacji. Pozostałe 40% jest w posiadaniu Marubeni i JinkoSolar. Jinko Solar jest dostawcą modułów fotowoltaicznych dla tej instalacji. Taryfa za energię z instalacji będzie wynosić prawdopodobnie 2,42 centów/kWh.

Największa instalacja fotowoltaiczna – w słusznym celu

Instalacja będzie w stanie dostarczyć energię do zasilania ponad 195 000 gospodarstw domowych. Będzie również idealnym narzędziem do osiągnięcia przez Abu Zabi celu polegającego na dywersyfikacji źródeł energii i przejściu na czyste zasoby energetyczne oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Zgodnie ze „strategią na rzecz czystej energii 2050”, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują zwiększyć udział czystej energii w całkowitej produkcji energii do 7% do roku 2020, 25% do roku 2030, a 75% do roku 2050.

„Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni i bardzo podekscytowani faktem, że jesteśmy częścią tego ważnego kroku na globalnym rynku słonecznym”, powiedział Bikesh Ogra, prezes Energii Odnawialnej, Sterling i Wilson.

Koszt inwestycji szacowany jest na 3,2 mld AED. Przeliczając po aktualnym kursie walut z Dirham na Złoty Polski, jest to koszt około 3.3 mld zł.

Według oficjalnych informacji, Agencja Energii Wodnej i Elektroenergetycznej Abu Zabi (ADWEA) konsorcjum japońskiego koncernu Marubeni Corp i JinkoSolar podpisały umowę na budowę i obsługę nowej fabryki. Instalacja prawdopodobnie rozpocznie pracę już w drugiej połowie 2019 r.

Ten przykład jest potwierdzeniem tezy, że w najbliższych latach to właśnie Azja będzie liderem w branży odnawialnych  źródeł. Trend ten dał się zauważyć już w 2016 roku. To właśnie Azja była najszybciej rozwijającym się regionem w zakresie inwestycji w OZE. Jej roczny przyrost mocy osiągnął 13,1%.

Źródło: PV-tech.org, arabianbusiness.com

Redakcja GLOBEnergia