Project Agua Caliente Solar Project to obecnie największa na świecie elektrownia słoneczna, do budowy której wykorzystano moduły fotowoltaiczne. Elektrownia zlokalizowana jest 65 mil na wschód od Yuma Country w Arizonie. Budowa elektrowni rozpoczęła się w połowie 2011 roku i już po kilku miesiącach do sieci zostały podłączone moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 39 MW.
W kwietniu 2012 roku elektrownia osiągnęła moc 100 MW, a obecnie pracuje z mocą 250 MW. Inwestycja została zrealizowana w 85%, docelowo moc instalacji ma zostać zwiększona do 290 MW. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2014 roku. Instalacja zbudowana jest z 5,2 mln modułów PV wykonanych w cienkowarstwowej technologii CdTe (tellurek kadmu). Zajmuje ona obszar 2400 akrów, czyli ok. 971 ha. Ogniwa skierowane są na południe i ustawione pod stałym kątem ok. 21 stopni do podłoża.
O ogromnej skali tego przedsięwzięcia najlepiej świadczy fakt, że do momentu uruchomienia Agua Caliente największa elektrownia fotowoltaiczna miała moc 80 MW, czyli ponad trzykrotnie mniej od opisywanej. Obecnie w Niemczech trwa rozruch największej europejskiej i drugiej co do wielkości na świecie elektrowni fotowoltaicznej o nazwie Neuhardenberg Solar Park. Jej moc to 145 MW, więc nadal o ponad 100 MW mniejszej od Agua Caliente. (…)
Cienkowarstwowe ogniwa CdTe mają dwie bardzo istotne cechy, które wpływają na ich popularność. Pierwsza z nich to cena, która w przypadku produktów First Solar w IV kwartale 2012 roku wynosiła 0,68 $/W. Druga, nie mniej istotna zaleta to lepsza w stosunku do ogniw krzemowych wydajność w wysokich temperaturach. W upalne dni, szczególnie w klimacie pustynnym, ogniwa rozgrzewają się do temperatury przekraczającej 65 o C. First Solar podaje, że produkowane przez niego ogniwa mogą wyprodukować w ciągu doby w takich warunkach, nawet 9% energii więcej niż ogniwa krzemowe. (…)
Technologia CSP znakomicie rozwijała się przy wysokich cenach ogniw PV, jednak obecnie w USA wskaźnik LCOE (ang. Levelized Cost of Electricity) dla południowo-zachodnich obszarów kraju, rozumiany jako minimalna cena energii elektrycznej równoważąca koszty jej wytworzenia w elektrowni danego rodzaju, wynosił odpowiednio dla:
• elektrowni PV – 0.1222$/ kWh: (spadek o 0.0365 $ w stosunku do 2011 r)
• elektrowni (CSP) – 0.1827$/ kWh: (spadek o 0.0090 $ w stosunku do 2011 r)
Przy znacznie korzystniejszym wskaźniku dla fotowoltaiki nie dziwi fakt przyspieszenia rozwoju tej branży w stosunku do CSP. Już w 2011 roku mogliśmy obserwować pierwsze problemy w branży CSP. Z działalności wycofała się firma Solar Millennium, a wniosek o upadłość złożyła firma Stirling Energy Industries. W projektowanej elektrowni w Blythe w Kalifornii została zmieniona technologia wytwarzania energii z CSP na PV. Z sektora energetyki słonecznej wycofał się również niemiecki Siemens. (…)
Zaleta systemów CSP wynikająca z możliwości ekonomicznego magazynowania energii cieplnej i produkcji energii elektrycznej w dowolnym momencie będzie w przyszłości zyskiwać na znaczeniu, ponieważ sieci elektroenergetyczne nie są na tyle elastyczne, aby samoczynnie kompensować nadwyżki i niedobory energii elektrycznej, spowodowane okresową pracą dużej ilości instalacji solarnych czy wiatrowych. Obecnie nie ma taniego i wydajnego systemu magazynowania energii elektrycznej na skalę przemysłową. Jeżeli sytuacja ta nie ulegnie zmianie to w przyszłości obydwa systemy mogą nie być traktowane jako konkurencyjne, ponieważ połączenie ich zalet może zapewnić równomierną pracę systemu przez całą dobę przy niższych niż obecnie nakładach inwestycyjnych. Elektrownie CSP z systemami magazynowania energii będą mogły również pełnić rolę elektrowni szczytowych, uzupełniając okresowe niedobory energii w systemach energetycznych. (…)
Rok 2013 zapowiada się bardzo ciekawie dla branży solarnej. Czeka nas ostra konkurencja producentów ogniw fotowoltaicznych oraz kolejne rundy potyczki systemów CSP z instalacjami PV. W Polsce trwa nadal wielkie oczekiwanie na ostateczny kształt ustawy OZE, od której w dużej mierze zależy dalszy rozwój branży fotowoltaicznej w naszym kraju.
Źródła:
• www.firstsolar.com
• www.nrgsolar.com
• www.cleanenergyactionproject.com
Marcin Podmokły
Czytaj całość w GLOBEnergia 3/2013