Projekt, w który firma zainwestowała już 7,8 mld $ (6 mld £), realizowany będzie na Morzu Północnym, około 89 kilometrów od wybrzeża Yorkshire przez Dong Energy, światowego lidera morskiej energetyki wiatrowej. Starsza siostra farmy Hornsea jest od niej o połowę większa – jej moc zainstalowana wyniesie 1,8 GW. Moc farmy Hornsea One to 1,2 GW – jej projekt również został zatwierdzony, jednak jeszcze nie wybudowany.

Oczekuje się, że po ukończeniu budowy Hornsea Two będzie ona w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii, aby zasilić 1,8 mln brytyjskich domostw. Podczas prac konstrukcyjnych ma powstać 2000 miejsc pracy, na stałe zatrudnienie, m.in. w pracach konserwacyjnych, ma znaleźć 580 osób, jak podaje spółka.

Hornsea Two Mapa

Hornsea Two – lokalizacja projektu względem wybrzeża i innych projektów wiatrowych w tym rejonie, źródło: DONG Energy

Greg Clark, brytyjski sekretarz biznesu i energii, powiedział w oświadczeniu, że naród brytyjski uważa się za lidera morskiej energetyki wiatrowej i jest „zdeterminowany, by być jednym z czołowych miejsc lokalizowania inwestycji w odnawialne źródła energii”.

Projekt Hornsea Two ma ogromny potencjał infrastrukturalny. Realizowanie projektów takiej wielkości pomaga w wysiłkach na drodze do dalszego obniżania kosztów energii elektrycznej z morskiej energetyki wiatrowej i pokazuje nasze zaangażowanie w inwestycje w Wielkiej Brytanii – powiedział Brent Cheshire, prezes UK DONG Energy.

Zatwierdzenie projektu zbiega się w czasie z niepewnością co do dalszej przyszłości projektu jądrowego Hinkley Point C po tym, jak Theresa May w zeszłym miesiącu opóźniła zatwierdzenie wartego 18 mld £ projektu.

Huub den Rooijen, Dyrektor ds. Energii, Kopalin i Infrastruktury w Crown Estate powiedział: „Wiatrowa energetyka offshore jest na drodze do pokrycia 10% zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii do 2020 roku. Realizacja projektu Hornsea Two utoruje drogę dla dalszego rozwoju tego sektora, obniżania kosztów, tworzenia nowych, wartościowych miejsc pracy i wspierania transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki.”

O projekcie farmy Hornsea One, która do tej pory była największym projektem morskiej elektrowni wiatrowej, pisaliśmy w dwóch artykułach, które można znaleźć poniżej:

Źródło: Renewable Energy Magazine, DONG Energy

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia