Największa na świecie pompa ciepła dostarcza już pierwsze ciepło w Esbjerg
W Danii uruchomiono największą na świecie pompę ciepła wykorzystującą technologię opartą na CO2. Projekt zrealizowany przez MAN Energy Solutions i DIN Forsyning to przełom w dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Nowa instalacja dostarczy rocznie 280 000 MWh ciepła!
Podziel się
- Pompa ciepła wykorzystuje wodę morską jako dolne źródło, energię elektryczną wygenerowaną w pobliskich farmach wiatrowych i ekologiczny CO2 jako czynnik chłodniczy.
- Instalacja o mocy 70 MW jest największą tego typu na świecie i działa w połączeniu z kotłem na zrębki drzewne (60 MW) oraz rezerwową kotłownią elektryczną (40 MW).
- Inwestycja zmniejsza ślad węglowy, wspierając lokalne cele środowiskowe i stabilizując sieć energetyczną.
Nowa era ciepłownictwa w Esbjerg
To aż 280 000 MWh ciepła dla 25 000 gospodarstw domowych w Esbjerg i Varde. Instalacja pompy ciepła pozwoli na redukcję emisji CO2 o 120 000 ton. Projekt ten wspiera cel Esbjerg, by do 2030 roku osiągnąć neutralność węglową.
Instalacja w Esbjerg to część strategii zastąpienia elektrowni węglowej, której zamknięcie było kluczowym krokiem ku zielonej transformacji miasta. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz technologii pomp ciepła, Esbjerg staje się liderem innowacyjnego ciepłownictwa. Wysoka wydajność urządzenia pozwala na trzykrotne zwiększenie ilości dostarczanego ciepła względem energii elektrycznej zużywanej przez instalację.
Technologia w służbie klimatu
W centrum instalacji znajdują się dwie hermetyczne sprężarki HOFIM wyposażone w łożyska magnetyczne, które eliminują konieczność stosowania oleju, zmniejszając koszty eksploatacji i wpływ na środowisko. Dzięki zastosowaniu CO2 jako czynnika chłodniczego, system jest bezpieczny dla środowiska, co ma szczególne znaczenie w kontekście lokalizacji zakładu przy Morzu Wattowym, będącym obszarem chronionym UNESCO. Jednocześnie ten system wpisuje się w odświeżoną politykę Unii Europejskiej w zakresie ciepłownictwa. Szczególnie ze względu na niską wartość czynnika Global Warming Potential (GWP). CO2 w zastosowaniu jako czynnik roboczy ma GWP równe 1. Dla porównania popularny R32 ma GWP równe 675.
Projekt w Esbjerg to wzór dla miast na całym świecie, które planują przejście na zrównoważone systemy ciepłownicze. Zarówno Helle Damm-Henrichsen, dyrektor DIN Forsyning, jak i Dr. Uwe Lauber, CEO MAN Energy Solutions, podkreślają, że inwestycja ta wyznacza nowe standardy w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. „To przełom technologiczny i krok milowy w walce ze zmianami klimatu” – powiedział Lauber.
Dodatkową zaletą instalacji jest jej zdolność do elastycznego działania – pompa może być włączana i wyłączana nawet kilka razy dziennie, co pozwala na efektywne balansowanie zmiennej produkcji energii z farm wiatrowych i słonecznych. To oczywiście usprawnienie, którego nie gwarantowała poprzednia instalacja na węgiel.
Źródło: man-es.com