Największa na świecie stacja ładowania Tesli będzie znajdować się w Szanghaju. Dach wiaty nad obiektem wyposażonym w kilkadziesiąt ładowarek Supercharger będzie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Chiny są wielkim rynkiem dla samochodów Tesla. Pod koniec 2017 roku liczba ładowarek Tesli w chinach będzie wynosiła ok. 1000. Według informacji niemieckiego TeslaMag rekordowa stacja ładowania będzie znajdować się w pobliżu parkingu obok Lilacs International Commercial Center w Szanghaju.

Tak będzie wyglądała największa na świecie stacja ładowania Tesli, rys. Clean Technica/TeslaMag

Jakie ładowarki będą zainstalowane na wielkiej stacji?

Prawdopodobnie nie będą to nowe, kompaktowe ładowarki o mocy 72 kW, niedawno wypuszczone przez Teslę. Patrząc na video dodane na YouTube przez TeslaMag, można wywnioskować, że są to standardowe Superchargery o mocy 125 kW. Dokładna liczba ładowarek nie jest jeszcze znana, wiadomo tylko, że będzie wynosić ona pomiędzy 40 a 60. Rzecznik prasowy potwierdził, że obecnie trwa instalowanie urządzeń, jednak odmówił udzielania innych informacji, dopóki budowa stacji nie zostanie zakończona. Lokalizacja centrum ładowania ma służyć przede wszystkim osobom podróżującym pomiędzy Pekinem a Hong – Kongiem.
Obecnie największa stacja ładowania Tesla Supercharger znajduje się w Nebbenes w Norwegii, małym miasteczku położonym 64 kilometry od Oslo. Składa się z 20 stanowisk z ładowarkami. Kilka podobnych obiektów jest obecnie budowanych w Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich będzie znajdować się w Kalifornii. Tesla obiecała, że pod koniec 2017 roku na świecie będzie znajdować się 10 000 Suoerchargerów.

Inwestycja w stacje ładowania, która się opłaca

Sieć ładowarek Tesla Supercharger jest dla start-upu z Doliny Krzemowej jednym z narzędzi przynoszących największe zyski, ponieważ wiele spośród konkurencyjnych firm nie planuje w najbliższym czasie budowy dużej sieci infrastruktury ładowania. Kiedy analitycy giełdowi mówią o przewidywanym znaczącym wzroście akcji Tesli w przyszłości, rzadko zwracają uwagę na wielkie znaczenie, jakie ma stworzona przez firmę sieć Supercharger, w tej chwili dynamicznie rozwijana. To właśnie rozbudowa infrastruktury ładowania pozwala pozyskać Tesli setki lub tysiące nowych klientów, podczas gdy inni producenci samochodów narzekają na zbyt mały popyt na auta elektryczne. W myśl zasady: im więcej ładowarek tym większe zainteresowanie Teslą (kierowcy nie boją się, że nie będzie gdzie naładować samochodu, będąc z dala od domu, a im bardziej gęsta sieć ładowarek, tym mniejszą przeszkodę stanowi zasięg), firma stale rozszerza sieć Supercharger – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, państwach stanowiących dla Tesli duży rynek zbytu.

 

Źródło: Clean Technica, Gas2

Redakcja GLOBEnergia